Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš je ve střetu zájmů, stojí v závěrečné zprávě auditu Evropské komise. Premiér považuje výsledek za účelový

Premiér Babiš přichází na tiskovou konferenci. foto:  Petr Topič, MAFRA

Brusel - Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. V pátek ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Babiš v pátek střet zájmů znovu odmítl.
  21:12aktualizováno  23:08

Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.

Podle mluvčího Agrofertu jsou závěry auditu EK absurdní, ví o nich ale jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi EK a Českou republikou, uvedl.

Ministerstvo obdrželo překlad dopisu k auditu ke střetu zájmů Babiše. Brusel potvrzuje své dřívější stanovisko

Podle zprávy byl ohrožen nestranný výkon Babišových vládních funkcí, neboť se podílel na rozhodnutích, která měla dopad i na Agrofert. Zároveň se podílel na rozhodování o tom, jak budou rozděleny unijní peníze v Česku.

„Na všechny související výdaje již vykázané komisi na tyto operace by proto měla být uplatněna stoprocentní finanční oprava a související příspěvek z veřejných zdrojů u těchto programů by měl být rovněž zrušen,“ uvádí zpráva. Česko by proto podle závěrů auditu mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.

Babiš střet dál odmítá

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá jakýkoli střet zájmů. Po zveřejnění závěrečné zprávy auditu Evropské komise, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, ČTK napsal, že je to „účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“. Nevládní protikorupční organizace Transparency International ale v reakci uvedla, že to byla ona, kdo upozornila podnětem Evropskou komisi na Babišův střet zájmů.

Výbor europarlamentu v návrhu závěrečné zprávy uvádí, že Babiš je ve střetu zájmů. Úřady mají problém řešit

Předseda vlády doplnil, že novele zákona o střetu zájmů označované lex Babiš plně vyhověl a svou bývalou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. „Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy,“ uvedl.

Babiš je podle zprávy ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.

Komise zahájila audit v roce 2018 na podnět protikorupční organizace Transparency International. Zpráva auditorů byla hotova koncem roku 2019 a od té doby probíhala komunikace mezi Bruselem a českými úřady, kvůli níž odmítala unijní exekutiva závěry auditorů zveřejnit. Některá média je však publikovala již dříve a tvrdila, že by Česko mělo do unijní pokladny vracet přes 400 milionů korun. Babiš dříve uvedl, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude

Úřady by měly vymáhat dotace

Opoziční Piráti chtějí, aby úřady kvůli závěrečné zprávě z auditu souvisejícího s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert vymáhaly od firmy čerpané peníze. V sobotu proto odešlou úřadům a ministerstvům dopis. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že zpráva potvrdila střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle protikorupční organizace Transparency International (TI) je zpráva důležitým krokem v rámci transparentnosti prošetřování ze strany Evropské komise. Právě na podnět TI komise v roce 2018 audit zahájila. Z dnes zveřejněné zprávy vyplývá, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.

Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. 

„Zítra (v sobotu) odešleme dopisy ministerstvům a úřadům, aby konečně vymohli od Agrofertu neoprávněně čerpané zakázky a dotace,“ sdělil ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pirátští analytici podle něj vypočítali, že za tři roky jde o 20 miliard korun. „Situace nemusela dojít tak daleko, pokud by vláda naslouchala Pirátům,“ dodal Bartoš.

„Nelze oddělit premiéra Babiše od Babiše - příjemce miliardových veřejných dotací. Věřím, že tato éra končí a definitivní tečku za ni udělají voliči,“ řekl ČTK Fiala. „Čím kratší dobu bude Andrej Babiš u moci, tím lépe,“ dodal.

Transparency International na Twitteru uvedla, že zpráva je vyústěním jejích právně-analytických podnětů a dalších dílčích kroků. „Jsme rádi, že se fakta a důkazy potvrdily,“ uvedla organizace. Česká republika musí podle ní nyní jednat.

Europoslanec a bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil závěry zprávy za velký průšvih. „Jestli se Andrej Babiš spoléhal na to, že si experti Evropské komise nedají tu práci a nerozpletou nitky jeho kontroly Agrofertu, tak se chlapec docela přepočítal...,“ uvedl Pospíšil na Twitteru. Bývalý ministr financí a rovněž někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval na Babišova slova o zmanipulovaném auditu tím, že každý „zločinec“ má právo hájit se i hloupými a absurdními výroky. „Sněmovna ale nemá právo takovému člověku ponechat svou důvěru. Je důležité, aby civilizovaný svět věděl, že ta osoba je bez důvěry a v demisi,“ napsal Kalousek na twitteru.

„Myslím, že výše dotací, které Andrej Babiš neoprávněně z EU čerpal a které musí Česká republika vracet/nedostane proplacené, je větší než částka, kterou je (ministryně financí) Alena Schillerová schopna získat jako odškodné od Ruska za Vrbětice,“ uvedl lidovecký poslanec Ondřej Benešík.

Česko by proto podle závěrů auditu mělo vrátit dotace, které společnost neoprávněně získala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po zmíněném datu, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.

Vyšetřování údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) Evropskou komisí

 • 2. srpna 2018 - V platnost vstoupila nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, jež koncem července 2018 schválil Evropský parlament (EP) a jež zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.
 • 19. září 2018 - Transparency International (TI) odeslala druhý podnět týkající se Babiše, a to Evropské komisi (první podnět se týkal vlastnictví médií a šetřil ho Městský úřad v Černošicích). Premiér je podle organizace v podezření ze střetu zájmů, protože přes svěřenské fondy může ovládat Agrofert, který čerpá dotace z fondů EU. Babiš označil obvinění TI za nesmyslná.
 • 27. září 2018 - Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger během jednání rozpočtového výboru EP řekl, že komise začala prověřovat Babišův možný střet zájmů.
 • 1. prosince 2018 - Listy The Guardian, Le Monde a Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zprávu právní služby EK napsaly, že právníci podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert.
 • Prosinec 2018 - Komisař Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak se zbavit střetu zájmů. Buď zpřetrhat vazby své i své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.
 • Leden 2019 - Na českých úřadech začal audit EK, tři generální ředitelství komise prověřovala předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací.
 • Přelom května a června 2019 - Do ČR dorazily dvě předběžné zprávy EK, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně jako premiér ovlivňuje použití peněz z EU. Druhá zpráva se týkala zemědělských dotací. České úřady následně zaslaly Bruselu své reakce.
 • 29. listopadu 2019 - EK zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Audit potvrdil, že Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš střet zájmů odmítl a tvrdí, že z českého pohledu audit není konečný.
 • 2. prosince 2019 - Mluvčí EK řekl, že audit ke střetu zájmů je konečný. České úřady musí do dvou měsíců od doručení českého překladu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.
 • - Babiš v reakci řekl, že EK komise nemá autoritu na to, aby vykládala české zákony a že audit z pohledu ČR konečný není.
 • 3. prosince 2019 - Deník N uvedl, že Česko má podle auditu EK vrátit 451 milionů korun z unijních dotací Agrofertu. Podle listu EK v závěrečné zprávě konstatuje, že všechny dotace po 9. únoru 2017, kdy se stala účinnou novela českého zákona o střetu zájmů, byly Agrofertu vyplaceny neoprávněně.
 • Únor 2020 - Předsedkyně kontrolního výboru EP Monika Hohlmeierová spolu s dalšími členy navštívila v Praze některé úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Premiér označil české členy mise Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce a Hohlmeierovou za pomatenou.
 • 7. května 2020 - Kontrolní výbor EP, který projednal zprávu z únorové mise v Česku, vyzval Babiše, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s Agrofertem inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Podle europoslanců mise zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika.
 • 1. června 2020 - Vláda hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu.
 • 19. června 2020 - Poslanci EP jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá EK k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Babiš o den později prohlásil, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby ČR poškodili.
 • 29. června 2020 - Česká vláda se v usnesení ohradila proti částem rezoluce EP z 19. června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditů. Předseda EP Sassoli se 30. června ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující premiérův možný střet zájmů se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí. V dopise zaslaném Babišovi rovněž odsoudil výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce.
 • 14. října 2020 - Senát v usnesení uvedl, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. Potvrdil tak závěry své dočasné komise, jež posuzovala unijní audity ohledně Babiše a dotací pro holding Agrofert.
 • 30. listopadu 2020 - Podle několika europoslanců zástupci Evropské komise sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu EK týkající se Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů.
 • 9. března 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odeslalo do Bruselu odpověď na dopis Evropské komise se závěrečnou auditní zprávou o možném střetu zájmů premiéra Babiše.
 • 23. dubna 2021 - EK zveřejnila závěrečnou zprávu z auditu firem okolo Agrofertu. Premiér Babiš je podle ní ve střetu zájmů, může získat majetek ze svěřenských fondů.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...