Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výbor europarlamentu v návrhu závěrečné zprávy uvádí, že Babiš je ve střetu zájmů. Úřady mají problém řešit

Česko

  22:33
Brusel - Český premiér Andrej Babiš by se měl zbavit střetu zájmů, v němž je kvůli tomu, že má vliv na rozdělování evropských peněz a zároveň ovládá holding Agrofert. Uvádí to návrh závěrečné zprávy poslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, který vychází z jejich únorové mise v Česku a který má ČTK k dispozici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Zneužití pandemie? Piráti kritizují ministerstvo, že za čtyři měsíce neodpovědělo na audit ohledně Babiše

Europoslanci zároveň apelují na české úřady, aby ve spolupráci s Evropskou komisí vytvořily systém, který by střet zájmů účinně odhaloval. Komise by podle nich neměla konflikty zájmů politiků tolerovat a musí zajistit rychlé vrácení neoprávněně vyplacených dotací.

Členové výboru pod vedením německé europoslankyně Moniky Hohlmeierové v Praze jednali se zástupci úřadů, justice i nevládních organizací. Podle šéfky výboru dospěla mise k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů. V návrhu závěrečné zprávy vyzývá výbor k „bezodkladnému řešení systematických nedostatků v odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“. České úřady by také podle europoslanců měly vyjasnit otázky kolem nejasných vlastníků zemědělské půdy.

Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová a europoslanci Tomáš Zdechovský (vlevo) a Sándor Rónai na tiskové konferenci 28. února 2020 v Praze.

Evropská komise předala přeložený audit ohledně dotací pro Agrofert. Česko má dva měsíce na odpověď

Babiš by podle zprávy měl „přestat vyvolávat pochybnosti o nezávislém a objektivním výkonu svých funkcí“ tím, že se podílí na rozdělování peněz z rozpočtu EU a zároveň kontroluje Agrofert.

Loňský závěr auditu EK, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli tomu měla vracet do unijního rozpočtu stovky milionů korun. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Komisař Hahn s europoslanci řešil, zda Babišův audit změní pravidla pro čerpání z unijních fondů

Návrh zprávy europoslanců, kterou by výbor mohl projednávat na plánovaném zasedání v květnu, vyzývá EK k intenzivnějšímu boji proti všem typům střetu zájmů. Brusel by podle tohoto dokumentu měl zhodnotit preventivní opatření podniknutá českými úřady a praktikovat politiku „nulové tolerance“.

Doporučení výboru jsou pro EK nezávazná, mohou se však odrazit v příslušném usnesení europarlamentu. O tom měli poslanci původně hlasovat v březnu, kvůli koronaviru však bylo zasedání zrušeno a další termín projednávání rezoluce zatím není znám.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...