Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš ml. byl jako můj nevlastní bratr, na Krym jsem ho neunesl, říká Protopopov. Premiér mu poděkoval za péči

Česko

  7:42aktualizováno  10:50
Praha - Petr Protopopov odmítá, že by unesl syna premiéra Andreje Babiše (ANO) na Krym. Deníku Právo řekl, že byl jeho asistentem a do Ruska a na Krym odjeli loni kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Protopopov uvedl, že se o Babiše mladšího staral jako o nevlastního bratra, od ledna 2016 byl placen Agrofertem. Syn premiéra trpící schizofrenií si podle něj na Krymu našel slečnu a pod jejím dohledem trávil na Krymu a později i na východní Ukrajině bez Protopovova několik dní.

Petr Protopopov foto: Reprofoto Seznam Zprávy

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ráno poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna. Protopopov mu věnoval 2,5 roku svého života, uvedl. „Můj syn měl to štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči,“ napsal premiér na Facebooku. Následně na něm zveřejnil i údajné snímky Babiše ml. z Krymu.

Protopopov ve čtvrtek v rozhovoru pro Právo uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna. Čtyři měsíce se o něho staral zadarmo, od ledna 2016 ho platil Agrofert jako řidiče.

Protopopov v rozhovoru pro Právo uvedl, že se začal o Babiše jr. starat po jeho incidentu na dálnici D1. Z policejní verze dle jeho slov vyplývá, že odstavil auto u dálnice, protože si myslel, že má v autě bombu. „Když ho vyzvali, aby udělal určité úkony, neposlouchal je a naopak začal být agresivní, tak ho museli zpacifikovat. A protože říkal nesmysly, tak ho převezli na psychiatrii, kdy ten den měla službu moje žena. Co vím, tak ho dostala na příjem, a od té doby to všechno začalo,“ popsal Protopopov, jak se stal asistentem Babiše jr.

„Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času. Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den,“ uvedl. 

Vztah jako k nevlastnímu bratrovi

Protopopov popsal vztah k Babišovi jr. jako k nevlastnímu bratrovi spíš než jako ryze vztah pracovní. „Musel jsem dohlédnout na to, aby vypadal normálně – aby měl ostříhané nehty, aby si zašel ke kadeřníkovi, aby v minus deseti nevylezl ven v tričku nebo v plus patnácti v péřovce,“ popsal, co mimojiné patřilo k jeho práci asistenta. „Skočí se sice najíst, dojde si na záchod, ale třeba se už vykašle na sprchování, protože si říká, že to vlastně nepotřebuje. Stejně jako nepotřebuje uklízet.“

Protopopov v rozhovoru vyvrátil informace o údajném únosu Babiše jr., podle něj vše začalo čtrnáctidenní dovolenou v Kaliningradu, ze které se vrátili. „Následně loni došlo ke kauze korunových dluhopisů, pak jela naplno předvolební kampaň, přišlo trestní oznámení v kauze Čapí hnízdo. (...) Ten tlak novinářů, kdy na nás stále někde čekali, byl enormní. (…) Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky,“ vysvětlil v rozhovoru.

Nejdřív vízum na měsíc, poté na tři měsíce

V září 2017 zažádali podle slov Protopopova o vízum, které dostali na měsíc. Podle něj ho Babiš jr. sám podepisoval. Proč vybral Protopopov právě anektovaný Krym, vysvětlil tak, že z jeho pohledu „to není žádné anektované území, ale součást Ruska stejně jako Kaliningrad“. Po měsíci jim vízum vypršelo, a tak se vrátili do Čech, zažádali o tříměsíční vízum a letěli zpátky, řekl Protopopov. 

Na Krymu se podle jeho slov Babiš jr. seznámil se slečnou a „klapalo jim to spolu“. Poté však Protopopov nechal Babiše jr. na Krymu, odjel do Česka a nechal ho pod dohledem jeho slečny, řekl.

Babiš jr. prý odmítl jet do Prahy

Po vypršení tříměsíčního víza museli opět vycestovat. Podle Protopopova si Babiš jr. přál jet na východní Ukrajinu do Krivého Rogu, kde žila juniorova slečna. Protopopov tam podle svých slov Babiše jr. odvezl autem před Vánoci, na Silvestra se vrátit sám do Česka. Babiš jr. měl zůstat v Krivém Rogu. „Byl jsem si jist, že se nic nestane, a navíc tam s ním byla ta slečna. Byl to sice jiný svět, ale nebylo tam nebezpečno,“ obhajoval Protopopov v rozhovoru své rozhodnutí odjet sám do Česka. Odjel údajně proto, že ho junior podezříval z poměru s jeho ukrajinskou přítelkyní.

Na začátku roku 2018 Babiš jr. podle Protopopova „ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail“, že ho na Ukrajinu unesl. Ten měl jet s juniorem do Prahy, kde měl policii celou situaci objasnit. Jejich společná cesta ale skončila v Bratislavě u juniorovy matky, kde Babiš jr. odmítl jet do Prahy vypovídat. „Tak mně nezbylo nic jiného než odcestovat do Prahy samotnému. A to bylo naposledy, co jsem Andyho (Babiše jr., pozn. redakce) viděl. 13. ledna 2018,“ vysvětlil Protopopov.

Deník Blesk ve středu zveřejnil pasáže z e-mailu, který redakci poslal Babišův syn v květnu 2017. Píše v něm o svých psychických problémech a o strachu. Zmiňuje také, že své psychiatričce Ditě Protopopové nedůvěřuje.

Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku, kde s ním rozhovor natočili novináři Seznamu. Je stále nemocný a bere léky. V rozhovoru pro Seznam prohlásil, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. K farmě, kvůli které čelí on i premiér obvinění z dotačního podvodu, prý podepisoval nějaké dokumenty, ale nevěděl, co podepisuje. Protopopova se Babiš mladší bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen, řekl Seznamu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat