Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
23. května 2018 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš na Stropnického žádost svolá bezpečnostní radu. Kvůli ‚závažným nálezům‘ v zakázce na radary

Andrej Babiš s Martinem Stropnickým. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš s Martinem Stropnickým. | foto: MAFRA - Michal Šuka

PRAHA Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce probrat pochybnosti kolem armádních zakázek na schůzce předsednictva Bezpečnostní rady státu 4. června. Reagoval tak na zjištění ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO), která řekla, že v souvislosti s armádní zakázkou na mobilní radary za několik miliard korun inspekce ministerstva obrany zjistila „extrémně závažné nálezy“.

Ministryně se kvůli údajným pochybením obrátila na Vojenskou policii. Kontaktovala ji i v souvislosti s dalšími zakázkami ministerstva obrany z minulosti.

Šlechtová naznačila, že problémy týkající se velkých zakázek mohou souviset s „mediálními útoky“ proti ní z posledních týdnů. Babiš po dnešním jednání kabinetu uvedl, že schůzi předsednictva Bezpečnostní rady svolal na žádost ministra zahraničních věcí Martina Stropnického (ANO), který vedl resort obrany před Šlechtovou. V dnešní debatě během jednání vlády se pro vyslovili i další členové kabinetu včetně Šlechtové.

23.května 2018 v 09:29, příspěvek archivován: 23.května 2018 v 10:01

V souvislosti se včerejším oznámením @SlechtovaKarla stran prověření zakázek na ministerstvu obrany se v dohledné době na mou žádost sejde předsednictvo Bezp.rady státu. Do té doby nebudu tuto záležitost komentovat.

Bezpečnostní rada státu

Bezpečnostní rada státu koordinuje problematiku bezpečnosti Česka a připravuje návrhy opatření k jejímu zajišťování. Tvoří ji předseda vlády a další členové vlády. Právo účastnit se jejích schůzí má i prezident republiky,  Bezpečnostní rady státu, který od ní a jejích členů může vyžadovat zprávy a projednávat s ní nebo jejími členy otázky.

Smlouvu na nákup mobilních radarů za 3,5 miliardy korun chystá obrana již několik let. Nahradit mají zastaralé radary sovětské výroby. Ministerstvo obrany je chce koupit od Izraele formou mezivládní dohody. Smlouva měla být uzavřena již před rokem, dosud se tak ale nestalo. Bývalý ministr obrany Stropnický podpis smlouvy přenechal Šlechtové. Ta po nástupu do funkce nechala velké zakázky prověřit.

U smlouvy na radary uvádí, že nemá jistotu, že je bude možné napojit se systémy NATO. Záležitost nyní projednává komise složená ze zástupců ministerstva obrany, kybernetického úřadu a izraelské firmy. Výsledky zatím Šlechtová k dispozici nemá, řekla.

Již v minulosti naznačila, že v zakázce mohou nastat komplikace, protože by se mohla rozjet „šetření orgánů činných v trestním řízení“.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!