Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš nabídl Prymulovi nové místo zmocněnce na Úřadu vlády. Dohlížet by měl na zdravotnické projekty

Zleva premiér Andrej Babiš a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Po několika vzkazech přes média mezi ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a jeho náměstkem Romanem Prymulou se objevilo překvapivé řešení. Premiér Andrej Babiš nabídne epidemiologovi, který už se chystal státní služby opustit, místo zmocněnce pro zdravotnictví na Úřadu vlády. Prymula místo údajně přijal.
  15:16aktualizováno  16:54

Premiér o své nabídce nejvýraznějšímu muži koronavirové krize v Česku řekl serveru televize TN.cz. „Nechci lhát, ale asi musím potvrdit, že to není jen spekulace,“ řekl Babiš serveru.  „Myslím si, že by bylo dobré, aby pan profesor zůstal v rámci státních struktur, aby neodcházel někde do privátu,“ řekl Babiš posléze ČT. „V pondělí to nějak dořešíme,“ dodal s tím, že prezident Zeman podle něj setrvání Prymuly přivítal. 

Na Úřadě vlády by tak vznikl nový post. Premiér posléze pro Českou televizi potvrdil, že nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Obdobně už tam funguje deset zmocněnců, mimo jiné pro sport, jadernou energetiku, lidská práva či informační technologie a digitalizaci.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 7. května 2020 v Praze...
Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), náměstek ministra zdravotnictví Roman...

Podle zdrojů serveru Lidovky.cz z vládních kruhů by se mělo jednat o pozici, z níž by Prymula dohlížel na různé zdravotnické projekty zaměřené na osvětu a prevenci. Včlenit by se měl také přímo do struktur Úřadu vlády.

Podle informací serveru Lidovky.cz Prymula Babišovu nabídku předběžně přijal. K vytvoření nového postu na Úřadu vlády pro známého epidemiologa již údajně vzniká dokument, který by měla vláda dostat na stůl v pondělí. Prymula ani Babiš v době vydání textu na dotazy nereagovali.

Animozita mezi Prymulou a Vojtěchem

Roman Prymula tento týden oznámil, že zvažuje svůj odchod z ministerstva k 31. květnu. O svém setrvání jednal právě s Babišem, po němž chtěl prý splnit dvě blíže nespecifikované podmínky. Babiš se ve středu v rozhovoru pro server iDnes.cz nechal slyšet, že Prymulovi nějaké místo na Úřadu vlády nabídne, jelikož ho považuje za schopného odborníka.

Podle premiéra si ministr s epidemiologem lidsky nesedli. Pro některé lidi, kteří Prymulu osobně znají, je ale jeho jednání překvapením. „Sleduji sebevraždu v přímém přenosu a nevím, co si o tom mám myslet,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z bývalých blízkých Prymulových spolupracovníků, který si nepřál být jmenován.

Podle něho byla animozita mezi ministrem a jeho náměstkem dlouhodobá. Vojtěch na resort zdravotnictví přišel jako nováček, zatímco Prymula už by se dal považovat za zkušeného „harcovníka“. Nepomohl ani fakt, že díky mixu kompetencí a agend, které pod náměstka pro zdravotní péči Prymulu spadají, je jednou z nejmocnějších postav na ministerstvu.

Jeden z nejmenovaných vysoce postavených Prymulových kolegů na ministerstvu serveru Lidovky.cz popsal styl práce epidemiologa jako „velice suverenní a individualistický“. Dodal také, že ho řada pracovníků resortu zdravotnictví nepovažuje za týmového hráče.

Bojí se mě a tak nasadili prověrku, tvrdí Prymula

Epidemiolog v médiích opakovaně prohlásil, že se ho lidé na ministerstvu zdravotnictví bojí kvůli jeho popularitě. Naznačil také, že o něj vedení ministerstva zřejmě nestojí, jelikož ho údajně popotahuje kvůli chybějící bezpečnostní prověrce. Tu chce Vojtěch po svých náměstcích od minulého roku.

Prymula si o ni prý žádal už minulý rok v dubnu, výsledek ale na stole nemá. Může za to podle něj Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který prověrky uděluje. „Někdo to zdržuje, protože šetření proběhlo a na vypořádání má Národní bezpečnostní úřad teoreticky 70 dní a já jsem žádost o bezpečnostní prověrku podal už minulý rok koncem dubna,“ řekl již minulý týden náměstek serveru Seznam Zprávy.

Bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec označil pro server Lidovky.cz podobnou úvahu za nesmyslnou.  „Nikdo na NBÚ rozhodně ‚prověrku nezdržuje‘, toto není ani možné vzhledem k pevně nastavenému systému provádění bezpečnostního řízení,“ uvedl. NBÚ má kontrolovat stálá sněmovní komise vytvořená speciálně pro tento účel. Její předseda Miloslav Rozner (SPD) serveru Lidovky.cz řekl, že v této věci požádá NBÚ o bližší informace.

Prymula by musel pozitivní prověrku dodat do posledního červnového dne, což ale už kvůli dosavadní délce šetření zřejmě nestihne. V pozici náměstka by tak zřejmě skončil tak jako tak.

Spekulace o zneužítí nutnosti mít prověrku odmítá také Vojtěch. „Bezpečnostní prověrka je naprosto běžná záležitost, mají ji náměstci i na jiných resortech. To, že na zdravotnictví tato povinnost v minulosti nebyla, považuji spíše za raritu,“ bránil se ministr. Prymulovu poznámku o účelnosti prověrek považuje podle svých slov za nekorektní, podobně jako jeho vzkazy přes média. „Toto se řeší u stolu, ne v novinách,“ dodal Vojtěch, který prý koncem května očekává Prymulův konec na ministerstvu.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...