Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Babiš podvádí‘, psal umělec na chodník v centru Prahy. Stihl jen část, pak ho zadržela policie

Jan Merta při čtvrtečním odstraňování svého nápisu na Andělu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Merta při čtvrtečním odstraňování svého nápisu na Andělu. | foto: Tereza Navrátilová, Lidovky.cz

Praha Velkým nápisem o Babišovi se ve středu chystal malíř Jan Merta ozdobit prostranství před Andělem. Z chystaného textu: „Babiš podvádí, podvede i vás. Česká republika nepotřebuje führera. Jděte k volbám!“ stihl napsat jen jednu část, pak ho zadržela policie. U výslechu pak slíbil, že chodník vyčistí.

„Babiš by se měl odstranit z české politiky, protože jí hrubým způsobem škodí. Je to demagog, podvodník, bývalý spolupracovník StB a člověk, který slibuje lidem nemožné a je schopný se spojit i s ďáblem. Tím nás všechny podvádí,“ okomentoval svůj umělecký výstup Merta. Malíř je známý i mezi sběrateli, tři jeho plátna byla v minulosti vydražena za více než milion korun. 

26.září 2018 v 17:21, příspěvek archivován: 27.září 2018 v 15:41

"Babiš podvádí a podvede i vás. Česká republika nepotřebuje führera. Jděte k volbám!" - nejnovější obraz Jana Merty, bohužel nedokončený. Uprostřed práce jej zadržela městská policie, která jej následně předala státní policii, aby posoudila, zda šepsem provedený nápis je přestupkem, nebo trestným činem.

Strážníci městské policie umělce zastavili až po třech minutách, kdy už na chodník stihl napsat: ‚Babiš podvádí a podvede i vás’. „Zeptal jsem se jich (strážníků), jestli to můžu dopsat, a oni řekli, že ne, tak jsem to respektoval,“ okomentoval zadržení Merta. Na policejní stanici pak strávil dle svých slov podstatnou část večera. Policistům také údajně slíbil, že pokud chodník neumyje nikdo jiný, na místo se vrátí a vlastnoručně ho umyje.

Jan Merta

Jan Merta je český malíř a umělec.

 Narodil se v roce 1952 v Šumperku, v současné době působí v Praze. 

V letech 1981 - 1987 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. 

První samostatnou výstavu uspořádal v roce 1993 v Galerii MXM v Praze.

Je také oblíbený mezi sběrateli umění, tři jeho plátna byla vydražena za milionovou částku. 

Nejdráže se prodal obraz Bez názvu (ubrousky), za nějž nový majitel zaplatil 1,56 milionu korun.

Zadržení umělce nsáledně potvrdila i policie: „Ve středu odpoledne jsme si na Andělu v Praze 5 od strážníků městské police převzali pětašedesátiletého muže, který na chodník namaloval nápis. Muž skončil na policejním oddělení, kde se k činu doznal a bylo mu sděleno podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Věc je zpracovávaná ve zkráceném přípravném řízení,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Napsat frázi na chodník za bílého dne se umělec rozhodl poté, co ho rozčílila debata s lidmi u volebního stánku ANO, který se na stejné místo ve středu hnutí postavilo. Šel proto do svého ateliéru, kde si vzal barvu a na místo se vrátil i se svým fotografem, aby situaci mohl zachytit.

I přesto, že nápis na chodníku byl druhý den smytý, Merta si k Andělu přinesl kartáče i kýbl a odstraňoval zbytky bílé barvy. Na zádech měl přitom cedulku „Včera jsem polici ČR slíbil, že odstraním hmotnou stránku Babiše jako podvodníka z chodníku. P. S. Nehmotná stránka je nesmytelná, takže pardon!“.

Jan Merta při čtvrtečním odstraňování svého nápisu na Andělu.

Jan Merta při čtvrtečním odstraňování svého nápisu na Andělu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....