23. srpna 2017 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dali jsme peníze ODS, naznačuje v nově zveřejněné nahrávce Babiš. V záznamech nejsou

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na veřejnosti se objevila nová nahrávka Andreje Babiše z roku 2012, krátce před oficiálním vznikem hnutí ANO, naznačující, že financoval ODS. V záznamech o oficiálních darech však nejsou dohledatelné a Babiš transakci popřel. „Vím jistě, že jsme žádné politické straně peníze nedávali,“ reagoval ve středu na dotaz serveru iDNES.cz.

Nahrávku údajně získal investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa při pátrání po tom, kdo stojí v pozadí twitterového účtu Julius Šuman, na němž se v posledních měsících objevily jiné nahrávky Andreje Babiše.

„Sobotka vyhrá volby, zvýší daně a my půjdeme do haj*lu. Copak Sobotka s Haškom může řídit tuto zemi? Co já dělám? Já jsem proti sociální demokracii. Odeeska, odeeska, dneska Nečas chodí a žádá o peníze, ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali, no,” říká Babiš na nahrávce, kterou zveřejnil server iRozhlas.cz. Nahrávka podle serveru pochází z Babišovy schůzky se dvěma pražskými podnikateli, kteří se sešli s Babišem kvůli podpoře jejich nové politické strany. Záznam nahrál na telefon jeden z podnikatelů, píše iRozhlas.cz, jemuž autenticitu nahrávky potvrdil jeden z účastníků schůzky Filip Rajchart .

Říká ale, že Babiše nahrával jeho kolega, který je nezvěstný. „Ano, na té schůzce jsem byl, sešli jsme se dokonce dvakrát. Záznam z ní existuje,” řekl serveru Rajchart.

Na nahrávku narazili redaktoři serveru iRozhlas při pátrání po původu twitterového účtu Julius Šuman, na němž se v první polovině letošního roku objevily audinahrávky rozhovorů Babiše s dnes už bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Pátrání novináře Kroupy prý zatím vedlo ke zdroji v Olomouci, jehož identitu redaktoři tají.

ODS: Peníze od Babiše jsme neobdrželi

Novináři stanice Radiožurnál prohledali výroční zprávy ODS za poslední roky, záznam o oficiálním daru od Babiše či jeho firem však nenašli. Podobnou prověrku následně udělalo i vedení ODS. „My jsme v účetnictví ODS žádnou takovou finanční transakci od Andreje Babiše nebo jeho firem nedohledali,” uvedl místropředseda ODS Martin Kupka.

„Jsem přesvědčený, že ze současného vedení ODS nemá s Andrejem Babišem nikdo nic společného. Pokud Andrej Babiš něco takového říká, tak se tím fakticky sám přiznává k jakési nelegální činnosti, že byl součástí Palerma a vypovídá to ze všeho nejvíc o něm samotném, přestože se snaží vždy vinu shazovat na všechny kolem,” dodal pro server Kupka.

mbMichal Bernáth
J. Čížek 12:39 25.8.2017
J. Čížek 6:36 25.8.2017
J. Čížek 10:54 24.8.2017
M. Jandáková Sledujete českou ságu "Umoř osla". 0:57 24.8.2017

Najdete na Lidovky.cz