Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komise chce v souvislosti s nahrávkami Babiše vyslechnout novináře Kroupu

Česko

  15:14
PRAHA - Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů si chce na příští jednání pozvat novináře Janka Kroupu a bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka. Po dnešním jednání komise to novinářům řekl její předseda Martin Plíšek (TOP 09).

Janek Kroupa foto: MAFRA-Dalibor Glück

Na další jednání příští úterý by podle něj mohl přijít ministr vnitra Milan Chovanec nebo policejní prezident Tomáš Tuhý, pokud budou dosažitelní.

Brunclíka chce komise předvolat kvůli tomu, že se jeho výslech stal předmětem zveřejněných nahrávek rozhovorů mezi bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a novinářem Markem Přibilem, uvedl Plíšek. „A my si budeme chtít skutečně vyjasnit kdy a za jakých okolností, vůči které kauze byl pan Brunclík vyslýchán, protože tady se nám také velmi liší informace od jednotlivých hostů a jednotlivých svědků,“ popsal.

K důvodu, proč komise zve novináře Kroupu, Plíšek uvedl, že i ve veřejných zdrojích na něj Přibil odkazoval i na Kroupovu roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací. „Takže to byl také důvod, proč členové komise se dnes shodli, že pozveme pana redaktora Kroupu, protože pan Přibil - a zase odkazuji na veřejné zdroje - hovořil o jeho roli nebo jeho komunikaci poté, co byly zveřejněny nahrávky Přibil - Babiš,“ popsal Plíšek.

Před komisí dnes také vypovídal manažer společnosti MAFRA František Nachtigall, který měl ozřejmit okolnosti schůzek novináře Přibila s Babišem. Jeho výpověď se podle Plíška od té Přibilovy lišila. Upřesnit odlišnosti ale nechtěl. „Nemohu být bohužel konkrétní, ale stalo se tak,“ poznamenal. „Komise si dnes také zadá právní analýzu na téma, co znamená nepravdivá výpověď nebo křivé svědectví před vyšetřovací komisí Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Autor: