10. května 2017 10:42, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna jedná o nahrávkách. Vůbec žádnou moc nemám, sdělil poslancům Babiš

Ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš pokládá mimořádnou schůzi Sněmovny za další pokus o svoji „popravu v přímém přenosu“, kterou organizují tradiční politické strany. Mluvil o megakampani. Naopak podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Michala Kučery jde o souboj demokracie a oligarchie, přičemž Babiš musí odejít z veřejného života. Poslanci nemohou jen přihlížet, podotkl také šéf ODS Petr Fiala.

Sněmovna schválila odpoledne program schůze. Po debatě tedy dolní komora bude moci hlasovat o návrzích usnesení. Proti návrhu programu nazvaném Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti byli poslanci hnutí ANO a část Úsvitu.

Diskuse o návrhu programu trvala zhruba dvě hodiny, mohli vystupovat jen představitelé s přednostním právem. Před schválením programu varoval ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán. Jeho předmět podle něho porušuje listinu základních práv a svobod. „Stáváte se spolupachateli toho, kdo nahrávky pouští do světa. Zahrávat si s něčím takovým nekončí nikdy dobře,“ řekl Pelikán.

„Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat,“ prohlásil mimo jiné Babiš. „Takovou radost vám neudělám.“ Proti „korupční hydře“ prý bude bojovat celý život. Část sněmovny mu zatleskala.

„Je tady další megakampaň proti mě. Cílem této kampaně je odstranění Babiše z politiky,“ řekl ministr financí. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných na politické rivaly. Babiš označil odposlechy za nezákonné a zmanipulované. „Někdo tady páchá trestní činnost na člena vlády a vy se radujete,“ konstatoval Babiš. Varoval ostatní, že sledování nebo nasazování agentů provokatérů může potkat i je.

„Je to souboj o budoucnost této země,“ zdůraznil k nynější politické situaci Babiš, kterého premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl odvolat z vlády. Prezident Miloš Zeman zatím s tímto krokem otálí, poukazuje na to, že musí být nejprve vypovězena koaliční smlouva. „Chápu, že ústava je víc než koaliční smlouva, ale proč jsme ji podepisovali?“ tázal se Babiš.

Ten tvrdí, že má svou politickou kariéru čistou a podle něj ohrožuje současný politický systém. „Takže zavřít Babiše, nemá být v politice, to je ten cíl,“ zopakoval. Opět také řekl, že nerezignuje, protože pro to nevidí důvod.

Vrátil se i k pochybám o založení a budování skupiny Agrofert, kterou v únoru převedl do svěřenského fondu. „Jak vám to mám vysvětlovat, když tomu nerozumíte,“ uvedl.

Po Babišově vystoupení vystoupil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který jeho projev tvrdě zkritizoval. „Odvolejte mě, a já vám ukážu, co dokáží moje média,“ citoval Zaorálek údajné vyhrožování ze strany Babiše. „Já to říkám jako odpověď na vaší otázku, jestli jste někdy někoho vydíral,“ dodal Zaorálek.

Fiala označil nahrávky zachycující debatu mezi Babišem a novinářem MfD za velmi závažné, jejich obsah není možné podle předsedy ODS ignorovat. Podotkl, že klíčový člen vlády ovlivňoval média a měl zřejmě přístup k policejním spisům. „Je potřeba, abychom jako členové Parlamentu zaujali jasné stanovisko,“ zdůraznil Fiala.

Ministr prohlásil, že nikdy nevyužil politickou moc, protože žádnou moc ani nemá. „Slyšeli jste někdy, že já bych někomu vyhrožoval?“ ptal se dále Andrej Babiš. „Já nerozumím tomu, že vláda, která vládla tři a půl roku, má premiéra, který zničí její práci.“ Mocenský pakt s prezidentem Zemanem prý nemá. „Teď je mocenský pakt pana Kalouska s panem premiérem na odstranění Babiše,“ myslí si ministr. „Nemáte na mě jako politika vůbec nic.“

Fotografie z mimořádného zasedání Poslanecké sněmovny.
Milan Chovanec (uprostřed).

Dojde i na Zemana?

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že není možné, aby si Zeman vykládal ústavu v rozporu s dosavadními výklady, s dosavadní tradicí a proti duchu textu. „Pokud Miloš Zeman nebude v příštích dnech jednat tak, jak má, tedy v souladu s ústavou, pokládám za potřebné, aby Senát a Poslanecká sněmovna podnikly další kroky tak, jak jim to ukládá jejich odpovědnost,“ prohlásil Fiala.

Část senátorů mluví o ústavní žalobě na prezidenta. Pokud by návrh vznikl a horní komora jej ústavní většinou schválila, podléhal by potvrzení ústavní většinou poslanců.

Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech. Ministr tvrdí, že se stal obětí cílené provokace. V souvislosti s nahrávkami podal trestní oznámení. Babišovi političtí oponenti ovšem poukazují na to, že v minulosti neříkal pravdu, když prohlašoval, že svá média neovlivňuje.

Podle občanských demokratů ale mohou za nynější „trapné divadlo“ i koaliční ČSSD a KDU-ČSL. „Tři a půl roku hlasovali ruku v ruku s Andrejem Babišem,“ poznamenal předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš a jeho hnutí ANO by podle občanských demokratů nemělo být v nynější ani v žádné budoucí vládě.

„Výsledkem je to, že žádná strana nechce vypovědět koaliční smlouvu,“ uvedl Bělobrádek. ANO podle něj sociální demokraty vyzvalo, ať smlouvu vypoví, ale Sobotka uvedl, že k tomu nevidí důvod. „A jestli chtějí oni, ať si ji vypoví,“ dodal na jednání podle šéfa lidovců Sobotka.

Premiér také vyzval ANO, ať jméno případného Babišova nástupce pošle písemně, aby se s ním pak sešel, uvedl Bělobrádek. Odmítl potvrdit, zda jde o dosavadní náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou, o které se hovoří. „Jedno jméno tam padlo, nechci ho komentovat, protože mi to nepřísluší. Nicméně ze strany sociální demokracie přišlo, ať to přijde standardně písemně,“ uvedl vicepremiér.

Bělobrádek znovu zopakoval, že debata o koaliční smlouvě v souvislosti s návrhem na odvolání Babiše není relevantní. „Prezident je povinen jednat podle ústavy bez dalších podmínek,“ řekl. Je také přesvědčen, že hlava státu by měla zůstat v Česku do vyřešení vládní krize, místo aby zamířila na cestu do Číny.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz