4. května 2017 21:02, aktualizováno  21:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vládu by měl opustit jen Sobotka‘. Zeman chce premiéra z ČSSD, nevyloučil ale ani Bělobrádka

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

praha Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že současný koaliční kabinet by měl dovládnout do říjnových sněmovních voleb a jediný, kdo by z něj měl odejít, je premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V čele staronového kabinetu by podle něj měl stát znovu politik ČSSD. V té souvislosti zmínil místopředsedy ČSSD - ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance. Naznačil přitom, že reálnou šanci získat pro svůj tým důvěru Poslanecké sněmovny má spíše šéf české diplomacie.

Nevyloučil ale ani to, že by premiérem mohl jmenovat i předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, pokud by sociální demokraté jeho nabídku odmítli. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov.

Potvrdil, že Sobotkovu demisi přijme a jméno nového ministerského předsedy oznámí po návštěvě Číny, z níž se vrací 18. května. Už má prý vybraného prvního kandidáta na funkci premiéra. „Musím to s ním ještě probrat, ale zdá se, že dojde k dohodě,“ řekl Zeman v televizi.

Půl roku do řádných voleb je podle prezidenta nesmyslné dramaticky měnit ministry. „Až na drobné výjimky by vláda měla zůstat ve stejné sestavě. Jediný, kdo by se měl vyměnit, je premiér,“ uvedl Zeman. Dodal, že Sobotka se dobrovolně rozhodl rezignovat, nikdo ho k tomu nenutil, a navíc o tomto zásadním kroku předem neinformovat ani jeho, ani své nejbližší okolí či koaliční partnery.

Novým premiérem by se měl stát člověk, který bude schopný získat pro svůj tým důvěru poslanců, dodal Zeman. „U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože bude podporován napříč politickými stranami vládní koalice. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO,“ poznamenal.

ČSSD také prosazuje pokračování vlády nynější koalice s ANO a KDU-ČSL a Sobotka je připraven opustit premiérské křeslo, za nepřijatelné ale považuje setrvání šéfa ANO Andreje Babiše ve funkci ministra financí. Právě pochybnosti o Babišově podnikání a finančních transakcích vedly Sobotku k rozhodnutí, že vláda podá demisi.

Zeman toto rozhodnutí označil za akt zoufalství z klesajících preferencí ČSSD. „Je to zbabělost, odejití z boje místo toho, aby bojoval, když se blíží volby (...). Předseda strany, který neví kudykam, hledá nepřátele všude jinde než ve své vlastní straně, a především ve své vlastní osobě,“ řekl.

Odklad rezignace, kterou chce premiér formálně podat až v polovině května, označil Zeman za „zbabělé kličkování“ malého kluka. Prezident a premiér se ve čtvrtek na Pražském hradě dostali do konfliktu kvůli tomu, že Zeman očekával Sobotkovu demisi, zatímco premiér přišel jen konzultovat s hlavou státu nynější situaci. Rezignaci hodlá podat až za 14 dní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz