10. května 2017 21:48, aktualizováno  22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna: Babiš opakovaně veřejně lhal, Zeman by měl dodržovat ústavu

Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera (vpravo) hovoří  před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera (vpravo) hovoří před... | foto: ČTK

Praha Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů, uvedla ve středu Sněmovna. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu. Výzva souvisí s návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Babišovo odvolání z vlády, které Zeman zatím neprovedl.

Usnesení prosadila opoziční ODS. Text ohledně prezidenta mírně upravila po dohodě s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Pro bod o Babišovi hlasovalo 94 ze 118 přítomných poslanců, proti bylo 21 členů dolní komory z hnutí ANO. Podpořila jej podle protokolu i Jana Lorencová (ANO), jež však v diskusi Babiše hájila. Návrh s výzvou Zemanovi podpořilo 95 ze 119 hlasujících, proti zvedli ruku čtyři poslanci z hnutí ANO.

Sněmovna na návrh KSČM také konstatovala, že středeční debata vládní krizi nevyřešila, ale prohloubila. Požádala předsedu vlády, aby o řešení postupu krize poslance informoval na nejbližší schůzi. Diskuse trvala skoro osm hodin.

Dolní komora nepřijala návrh Matěje Fichtnera (ANO), podle kterého by uvedla, že Sobotka selhal, když dal přednost zájmům ČSSD před zájmy Česka, destabilizoval zemi a vyvolal vládní a ústavní krizi. Fichtner neuspěl na plénu ani s výzvou vůči premiérovi, aby se „ihned vzdal své funkce a umožnil dosud úspěšné vládě České republiky dokončit svůj mandát až do řádných voleb“.

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury neprosadilo výzvu Sobotkovi, aby podal původně ohlášenou demisi vlády, a žádost prezidentovi, aby ji v souladu s ústavou přijal. Další, rovněž neschválená část návrhu hnutí, obsahovala pozvání Zemana do Sněmovny, aby objasnil své postoje k ústavnímu řešení nynější vládní krize.

Sněmovna pomohla ČSSD v tom, co požaduje, řekl její místopředseda Zaorálek. Doufá, že rozhodnutí Sněmovny bude také pokyn pro prezidenta, aby jednal.

Sobotka chce jednání Bezpečnostní rady státu

Premiér Bohuslav Sobotka předpokládá, že "ideálně příští týden" svolá kvůli aktuálním nahrávkám vicepremiéra Andreje Babiše jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Řekl to ve středu večer novinářům v Lucembursku. O tento krok jej v úterý požádal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Určitě tam pozvu zástupce příslušných složek tak, abychom obdrželi aktuální informace o tom, co se odehrává. Samozřejmě v rámci toho, co mohou členové vlády v takovéto situaci slyšet a vědět," prohlásil předseda vlády.

Politickou situaci v České republice v posledních dnech zásadním způsobem ovlivnila trojice nahrávek, které na internetu zveřejňuje kdosi neznámý. Ze sestříhaných a tajně pořízených nahrávek se kromě jiného zdá, že Babiš mohl ovlivňovat jím vlastněná média či mohl mít přístup k živým policejním svazkům.

Premiér Sobotka minulý pátek podal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání z vlády, hlava státu zatím s tímto krokem otálí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz