10. května 2017 14:53, aktualizováno  17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman pozval Sobotku, Babiše a Bělobrádka do Liberce, premiér už byl v letadle

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 168Diskuse
Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman pozval předsedy všech koaličních stran na jednání. Má se uskutečnit ve středu 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci. Sdělil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka už v době oznámení pozvánky seděl v letadle mířícím do Lucemburska. Místo něj pojede na schůzku ministr vnitra Milan Chovanec.

„Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 10. května 2017 pozval předsedu vlády a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, prvního místopředsedu vlády, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka ke společnému jednání, a to na 19:30 v Grand Hotelu Imperial v Liberci,“ uvedl Ovčáček.

Ovčáček dále uvedl, že Babiš potvrdil účast. Předseda vlády Bohuslav Sobotka bude mimo ČR, navštíví Lucembursko a setká s předsedou vlády Xavierem Bettelem. Mluvčí vlády Martin Ayrer to uvedl na svém twitteru.

10.května 2017 v 13:47, příspěvek archivován: 10.května 2017 v 15:01

Premiéra @SlavekSobotka dnes kromě jednání koalič.rady,vlády a PSP čekají ještě dipl.povinnosti,cesta do Lucemburska:https://t.co/utE7bziyq9

Hrad pozvání zveřejnil několik minut předtím, než měl Sobotka odletět do Lucemburska na dvoudenní návštěvu. Podle informací ČTK letadlo s předsedou vlády odstartovalo z kbelského letiště před 15:00.

10.května 2017 v 15:59, příspěvek archivován: 10.května 2017 v 16:02

Prezident republiky ústavně koná. Vyhrožování ústavní žalobou nebo kompetenční žalobou je tedy jen a výhradně politickým pletichařením.

„Prezident republiky svoláním libereckého jednání pokračuje v politických konzultacích s cílem uklidnit situaci, kterou vyvolal premiér,“ napsal také na twitteru Ovčáček.

Od pátku byla řada dní, kdy mohl Zeman schůzku šéfů stran koalice svolat, řekl Sobotka. Středeční návrh ho překvapil na letišti před cestou do Lucemburku.

ČSSD bude zastupovat ministr vnitra Chovanec

Na večerní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Liberci bude ČSSD zastupovat první místopředseda strany Milan Chovanec. Sociální demokraté to uvedli na twitteru. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka bude pokračovat v plánované návštěvě Lucemburska. Sociální demokraté čekali s reakcí, až letadlo se Sobotkou přistane v Lucemburku. Zúčastní i šéf lidovců Bělobrádek. Oznámil to mluvčí Hradu Ovčáček.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že věří tomu, že Zeman chce na jednání hledat kompromis při řešení vládní krize. Zaorálek také uvedl, že se s premiérem Sobotkou radil o případném zrušení cesty do Lucemburska. Doporučil mu, aby návštěvu absolvoval.

Načasování schůzky vyvolalo mezi sociálními demokraty otázku, zda Zeman nechtěl jejich stranického šéfa obejít. „Zeman sezval na večer lídry stran do Liberce, když je premiér v Lucembursku. Zlomyslnost? Co jiného si o tom myslet,“ uvedl na twitteru poslanec Václav Votava (ČSSD).

ČTK
  • 168Diskuse

Najdete na Lidovky.cz