10. května 2017 18:02, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Několik desítek tisíc lidí demonstrovalo v Praze i dalších městech proti Babišovi a Zemanovi

Zaplněné Václavské náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplněné Václavské náměstí. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Tisíce lidí se sešly v Praze na Václavském náměstí a další v pěti jiných městech na akci s názvem Proč? Proto! Protestem chtěli lidé vyjádřit nesouhlas s politikou ministra financí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Není politicky angažovaná, jen ji současná politická situace přestala bavit. Zejména pak ministr financí Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Svolala proto na středeční podvečer protestní akci v šesti městech, mimo jiné Praze či Brně. „Jedná se o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýrami pana Babiše a slušným slovem nepojmenovatelným chováním pana Zemana, je opravdu hodně,“ řekla organizátorka Šárka Fialová z občanské iniciativy Politika a Svědomí. Celý rozhovor ČTĚTE ZDE.

Mezi protestujícími jsou převážně mladí lidé, často také kreativní...
Koho do koše? Rozdíl 1989 a 2017

Každou minutou dav na Václavském náměstí rostl víc a víc. Lidé hrdě ukazovali transparenty a diskutovali se svými přáteli. Mezi protestujícími byli převážně mladí lidé, hlásila po 18. hodině z Václavského náměstí reportérka Lidovky.cz.

Jeden z přihlížejících policistů na Václavském náměstí řekl reportérce LN, že účast lidí na demonstraci se pohyboval kolem 20 až 30 tisíci. Demonstranti měli transparenty proti Zemanovi a Babišovi. Byly na nich třeba nápisy: Pro Zemana trenky, Pro Babiše tepláky, Andreji, nelži a odejdi nebo Ústava není toaletní papír.

Na brněnskou demonstraci proti ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi přišly podle policie zhruba 4 tisíce lidí. Odhadem víc než 10 tisíc lidí ve středu přišlo na obdobnou demonstraci v Praze, stovky lidí dorazily na podobná shromáždění v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci.

Pražský protest se konal v horní části Václavského náměstí. V prostřední části měli své stánky textař Michal Horáček a lékař Marek Hilšer, kteří sbírali podpisy, aby se v příštím roce mohli účastnit prezidentských voleb.

ČTK, givVojtěch Gibiš

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz