10. května 2017 20:05, aktualizováno  22:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš musí dle ČSSD i KDU-ČSL z vlády, liberecká schůzka řešení nepřinesla

Prezident Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan... | foto: Twitter Jiří OvčáčekMAFRA

LIBEREC Řešení politické krize středeční nečekaná večerní schůzka prezidenta Miloše Zemana se zástupci vládní koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Novinářům to po jednání s prezidentem řekli předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Babiš odjel bez komentáře, před novináře nepředstoupil ani prezident Zeman.

„Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO,“ řekl Chovanec novinářům. „ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády,“ dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

Chovanec na jednání v Liberci, které svolal prezident během své návštěvy Libereckého kraje, zastoupil předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Ten byl v době schůzky na návštěvě Lucemburska.

„Myslím si, že než se pan prezident vrátí z Číny, tak je prostor pro to projednat to (prezidentův středeční návrh),“ uvedl předseda lidovců. Co Miloš Zeman navrhl, neřekl.

Babiše později citoval server Novinky.cz, podle nějž jedna z variant navržených prezidentem je vláda bez něj a současně bez premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra,“ řekl webu Babiš. ANO je podle něj připraveno o tom jednat.

Desítky lidí s transparenty žádají odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO...
Pavel Bělobrádek při rozhovoru s novináři.

„Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením, a že je nechceme,“ dodal Bělobrádek.

Ministr vnitra Chovanec dodal, že návrhy, které předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat. „Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu,“ řekl novinářům Chovanec.

Babišův odchod z vlády navrhl prezidentovi premiér Bohuslav Sobotka zejména kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Babiš obvinění na svou adresu odmítá, označuje je za kampaň. Zeman zatím Babiše neodvolal a jeho otálení někteří experti a politici označují za porušování ústavy. Bělobrádek odmítl po schůzce odpovědět na dotaz, zda Zeman hledá řešení, které by Babiše udrželo v ministerském křesle.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz