Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Ty vaše řečičky, to nikdo nebere vážně.‘ Babiš obvinil opozici z pokrytectví, nouzový režim má zabránit chaosu

Premiér Andrej Babiš. foto: ČTK

Praha - Prodloužení nouzového stavu kvůli vývoji epidemie koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezpochybnitelné a důležité, pokud v Česku nemá nastat chaos a nemají být ohroženy životy občanů. Premiér to v úterý řekl poslancům při obhajobě žádosti vlády, která chce nouzový stav prodloužit o 30 dní do 22. ledna. Vyčetl opozici to, že minulým žádostem vlády o prodloužení nouzového stavu nevyhověla.
  16:35aktualizováno  17:15

Babiš také obvinil opozici z pokrytectví. Zdůvodnil to tím, že opozice požaduje po vládě její podporu živnostníkům, ale nepodpořila státní rozpočet na příští rok, v němž je desetimiliardový příspěvek živnostníkům. „Děláte pravý opak. Ty vaše řečičky, to nikdo nebere vážně,“ řekl Babiš. „Všechno děláte proti lidem, protože děláte proti vládě,“ prohlásil. Podle něj pouze vláda dělá něco pro občany, opozice o tom jen mluví.

Opoziční doporučení podle premiéra vláda realizuje v případě, pokud v nich najde něco zajímavého. Opozici jde ale spíše o prezentaci toho, co vláda dělá špatně, řekl. K volání nevládních stran po zveřejnění plánu očkování Babiš uvedl, že vláda dělá maximum, aby očkování realizovala. „Objednali jsme 11,901.700 vakcín pro 6,953.849 českých občanů České republiky. Toto jsou správná čísla,“ prohlásil premiér. Podle něj bylo objednáno pět typů vakcín.

„Musíme prodloužit nouzový stav, nikdo o tom nepochybuje,“ uvedl také ministerský předseda. „Je to důležité, pokud nechcete, aby tady byl chaos a aby byly ohroženy životy našich občanů,“ řekl. Nouzový stav je podle premiéra nutný mimo jiné kvůli tomu, aby armáda pomáhala v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb. „Pokud to nechcete pochopit, tak je mi to líto,“ dodal Babiš na adresu odpůrců prodloužení nouzového stavu.

Sněmovní opozice v úterý opět tvrdě kritizovala vládu za její postup při epidemii nového koronaviru. Výtky v debatě o žádosti kabinetu o souhlas dolní komory s dalším prodloužením nouzového stavu mířily na protiepidemické restrikce, na náhrady za výpadky příjmů i na přípravy na očkování proti covidu-19.

Předseda SPD Tomio Okamura ohlásil, že hnutí prodloužení stavu nouze nepodpoří. „Vláda by měla více investovat do ohrožených skupin a měla by jim zajistit ochranu. Ostatní nechme žít a pracovat při základních opatřeních,“ řekl. Vládní restrikce i komunikaci má za zmatečnou. Stát podle Okamury nepodává pomocnou ruku lidem, kteří přišli o příjmy. „Když se bude vypínat ekonomika, nebudou peníze na zdravotnictví ani na sociální služby,“ varoval.

Pro KDU-ČSL je podle předsedy Mariana Jurečky ochrana životů lidí na prvním místě. „Pokud mluvíme o životech lidí, musíme mluvit i o živobytí lidí,“ zdůraznil. Lidé, kteří budovali své podnikání, se letos dostali podle něho do extrémně složité situace, kdy už podruhé museli zavřít. Jsou zoufalí a říkají, že už žádné úspory nemají, uvedl.

Lidovci by podle Jurečky podpořili prodloužení nouzového stavu do 8. ledna, pokud by vláda zvýšila takzvaný kompenzační bonus postiženým podnikatelům z 15 000 na 20 000 korun měsíčně. Vláda žádá o stav nouze do 22. ledna.

Vláda opozici nenaslouchá

Poslanec TOP 09 Dominik Feri (TOP 09) nařkl vládu z toho, že si vždy vybere určitý obor ekonomiky, na který si zasedne, hází mu klacky pod nohy a chce ho zlikvidovat. Jako příklad uvedl fitness centra. Posteskl si také, že návrhům jeho kolegů vláda nenaslouchá.

Feri se také podivoval nad tím, že vláda dala výjimku na půlnoční mše, ale na Silvestra by měl platit zákaz nočního vycházení. Na to reagovala poslankyně ODS Jana Černochová, která, jak uvedla, odmítá tyto dva dny srovnávat. Prohlásila, že v rozvolnění pravidel pro půlnoční mše stojí za vládou, naproti tomu proti rozvolnění pravidel na Silvestra by protestovala.

Šéf Starostů Vít Rakušan mluvil o problémech s testováním a s trasováním, lidé podle něho nejsou motivováni k tomu, aby zůstávali v karanténě. Protiepidemický systém PES se vládě podle něho rozpadl pod rukama. Rakušan se tázal také na to, kde je očkovací strategie. „Kde jsou očkovací centra v krajích, pokyny pro hejtmany? Neexistuje to,“ míní. V souvislosti s oznámením premiéra Andreje Babiše (ANO), že bude vládním zmocněncem pro očkování, se země dostává podle Rakušana do situace, kdy v ní bude ministerský předseda řídit všechno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!