27. října 2018 9:46, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš provedl Macrona Prahou. Prošli se po Karlově mostě a navštívili Národní galerii

Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na pražském Karlově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na pražském Karlově... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v sobotu dopoledne navštívili francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě. Macronův program v Praze uzavřela návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem. Macron následně zamířil na jednání o Sýrii do Istanbulu.

Babiš přijal Macrona v pátek večer, kdy po oficiálním setkání v Kramářově vile zamířili do restaurace na Hradčanském náměstí. V restauraci strávili dvě a půl hodiny a kromě pracovních témat, mezi která patřila mimo jiné otázka migrace, se dostali i k osobním tématům.

V sobotu ráno se znovu sešli i za doprovodu Babišovy manželky Moniky na francouzské ambasádě na Malé Straně, prohlédli si i slavnou Lennonovu zeď a poté zamířili do nedalekého Lichtenštejnského paláce. Procházku politici zakončili na Karlově mostě, který prošli zhruba do poloviny.

Andrej Babiš s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na pražském Karlově...
Francouzský prezident Emmanuel Macron navštívil v doprovodu Andreje a Moniky...

Macronův program v Praze uzavřela návštěva expozice s díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa. Sbírka, kterou pro Národní galerii nakoupil stát za tehdejších šest milionů korun, má dnes hodnotu přibližně 45 miliard korun.

Součástí delegace v Národní galerii nebyl její šéf Jiří Fajt, který se již několik dní účastní v San Francisku konference ředitelů uměleckých institucí. Vedle několika pracovníků Národní galerie Macrona provázel a Fajta zastupoval Tomáš Sláma, který je Macronovým spolužákem z École Nationale d’Administration (ENA), jedné z nejprestižnějších vzdělávacích institucí ve Francii. Sláma je podle Fajta pověřen spoluprací mezi galerií a francouzským Centre Pompidou. S prezidentem a českým premiérem byl ve Veletržním paláci také soukromý galerista Jan Třeštík.

Macron podle tiskové zprávy Národní galerie dnes přislíbil, že se osobně zasadí o prohloubení spolupráce mezi ní a Centre Pompidou. Této spolupráce, jejímž dílčím výsledkem je třeba současná pražská výstava Františka Kupky, se týká i Fajtova návštěva USA.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci s premiérem...

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci s premiérem Andrejem Babišem.

Macron je na první oficiální návštěvě Česka, do Prahy v pátek zamířil ze Slovenska a setkal se s Babišem i svým protějškem Milošem Zemanem. Obě země navštívil Macron u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Se Zemanem jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v Evropské unii a situaci na Blízkém východě.

Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande. Macron je v úřadu od loňského května.

Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande. Macron je v úřadu od loňského května. Deník Le Figaru k návštěvě Macrona v ČR a na Slovensku napsal, že prezident pokračuje ve své kampani mířené proti nacionalistům. Macron se na své cestě prezentuje jako zastánce evropské myšlenky a boje proti populismu, soudí komentátor listu.

Macron z Prahy zamířil na čtyřstrannou schůzku v Istanbulu. V Turecku s ním budou jednat tamní prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová o politickém procesu, který by vedl k ukončení syrské války, a o tom, jak zabránit humanitární katastrofě v syrské provincii Idlib.

ČTK