1. července 2019 13:25, aktualizováno  19:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman kvůli summitu EU posunul schůzku s Babišem a Hamáčkem, místo v pět bude v osm hodin večer

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Vysočiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman během návštěvy Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brusel/Praha Prezident Miloš Zeman vyhověl žádosti premiéra Andreje Babiše o odklad úterní schůzky v Lánech, které se má účastnit též předseda ČSSD Jan Hamáček. Babiš Lidovým novinám sdělil, že setkání se uskuteční o tři hodiny později, tedy ve 20:00. Premiér chce prezidenta přesvědčit, aby po více než měsíci vyhověl návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka.

Informaci potvrdil také hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše a trojstranné setkání v Lánech, za účasti vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, se v úterý dne 2. července 2019 uskuteční až ve 20:00 hodin,“ řekl mluvčí. 

Babiš po jednání summitu prohlásil, že pokud by odklad nebyl možný, odletí z Bruselu před koncem summitového jednání.

Na summitu se státníci přes více než 18 hodin rokování nedokázali shodnout na obsazení klíčových unijních funkcí. Dohodli se místo toho, že se opět setkají v úterý v 11:00 SELČ. Lánské setkání přitom bylo naplánované na 17:00 SELČ. 

Pokud by se summit protahoval a premiér by odletěl dříve, v takovém případě by české zájmy zastupoval buď předseda unijních vrcholných schůzek Donald Tusk nebo některý z premiérů zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Tradičně tuto roli přebírá slovenský ministerský předseda, tedy nyní Peter Pellegrini.

Babiš ale upozornil, že také Pellegrini bude možná muset odcestovat předčasně a zastupování Česka by tak podle něj mohlo zřejmě připadnout polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému.

Hamáček: Úterý je klíčový moment

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček považuje úterní schůzku za zásadní pro další vývoj ve vládě. Řekl to v pondělí novinářům před jednáním kabinetu, které kvůli Babišově nepřítomnosti povede. Hamáček v pondělí zopakoval, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o tom, kdo budou její ministři, tak nemá smysl ve vládě být.

Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD) a nahradil jej místopředseda strany Michal Šmarda. Zeman dal ale ve čtvrtek najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Prezident odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády.

„Všichni víme, že ten klíčový moment je úterý, ale předesílám, za předpokladu, že nám to Evropská rada nezkomplikuje. Já jsem teď mluvil s panem premiérem, on se spojí s panem prezidentem, protože pan premiér nejlépe ví, jaký je odhad vývoje. Pokud se nestane nic mimořádného, klíčové rozhodnutí padne zítra (v úterý),“ řekl Hamáček.

Schůzka v Lánech, na kterou je jednání summitu podle Babiše „dobrý trénink“, by měla přispět k uklidnění politické krize kolem zdržované změny na postu ministra kultury. Výměnu Staňka za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu, se kterou Zeman otálí, označila před týdnem koaliční sociální demokracie za jednu z podmínek pokračování svého působení ve vládě. Jako jednu z možností uspíšení řešení zmiňovali zástupci ČSSD i podání kompetenční žaloby na prezidenta, Babiš však takovou variantu odmítá. Zeman minulý týden řekl, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER SMĚNY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 47 000 Kč