Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Timmermanse neschválíme, prohlásil Babiš. Kritizuje jej za migrační kvóty a předsudky vůči střední Evropě

Český premiér Andrej Babiš hovoří s novináři po neúspěšném jednání summitu EU,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš hovoří s novináři po neúspěšném jednání summitu EU,... | foto: ČTK

Brusel Země visegrádské skupiny (V4), tedy Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika, na nedělním a dnešním summitu EU byly a zůstaly jednotné, pokud jde o jejich společný odmítavý pohled na možnost, že by Evropskou komisi v příštích pěti letech vedl její nynější první místopředseda, socialista Frans Timmermans.

Novinářům to po krachu pondělním jednání summitu řekl český premiér Andrej Babiš, který zdůraznil, že tento postoj se nezmění ani v dalším jednání o obsazení klíčových unijních postů, které začne v úterý dopoledne.

„Zítra (v úterý) podle mého názoru asi budeme začínat odznovu, i když z našeho pohledu je ta pozice velice jednoduchá,“ podotkl Babiš. Připomněl, že postoj středoevropských zemí sdílela také Itálie a země dávaly jasně najevo, že jméno nizozemského politika je pro ně „obrovský problém“, ale že nemají žádné další požadavky, samy podle Babiše dokonce přišly s určitými personálními návrhy. Většina zástupců dalších států EU podle něj tento postoj pochopila.

„Pan Timmermans určitě může zastávat nějaký jiný významný post v rámci evropských struktur,“ míní Babiš. Nynějšího prvního místopředsedu kritizuje za migrační kvóty a „předsudky“ vůči zemím středoevropského regionu, včetně Rakouska. „To jen potvrzuje, že si myslím, že Evropská komise nemá dělat politiku,“ podotkl.

Konkrétního kandidáta na post předsedy Evropské komise země V4 nemají. V neděli...
Dosavadní předseda Evropské komice Jean-Claudea Juncker.

Summit řeší celý soubor pozic ve vedení unijních institucí, pro Česko a další země V4 je ale právě post v čele Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi tím klíčovým i proto, že s ním bude třeba jednat o nových komisařích za jednotlivé země. „Má obrovskou moc,“ míní český premiér.

„Musíme vybírat takové lidi, kteří dokážou hledat a vytvářet kompromisy,“ zdůraznil při odchodu z jednání polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki, rozhodování unie musí podle něj odrážet zájmy pokud možno všech členských států bloku. Návrh na Timmermanse podle něj takovému přístupu neodpovídá. „Nová Evropa potřebuje nové tváře, které na jiné neútočí, které nehledají problémy, ale snaží se zemím pomáhat,“ podotkl.

Rozdíly v pohledech jednotlivých členů EU jsou ale podle polského premiéra tak vzdálené, že není jisté jejich překonání v úterním dalším kole rozhovorů. Stejně jako Babiš i Morawiecki zmínil, že země V4 přišly s vlastními návrhy, které ale ani jeden z premiérů nechtěl před novináři konkretizovat.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.