22. srpna 2019 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se příští týden zúčastní připomínky povstání na Slovensku, novinkou bude videomapping

Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel... | foto: ČTK

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek 29. srpna zúčastní slavnostní připomínky 75. výročí Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici. Akce bude mít formu pietního aktu. Návštěvu bude v pondělí kabinet schvalovat na prvním zasedání po vládních prázdninách.

Program začne v 10:00 přeletem letecké techniky slovenských ozbrojených sil a kladením věnců. Součástí oslav výročí SNP bude vojenská přehlídka, jíž se zúčastní přes 1500 vojáků rozdělených do více než 35 celků. Očekává se vystoupení zahraničních hostů. Novinkou letošních oslav bude podle webu města multimediální výstava o SNP nebo večerní program s videomappingem. Součástí budou také koncerty.

Zahájení SNP 29. srpna 1944 si Slovensko každoročně připomíná státním svátkem. Povstání patří k nejvýznamnějším událostem moderních slovenských dějin. Ačkoliv ozbrojené vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu skončilo porážkou povstalců, podařilo se mu několik měsíců vázat část německých sil, které nemohly být nasazeny na východní frontě.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.