Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Babišovy metody připomínají praxi StB, tvrdí ČSSD. Požaduje veřejnou omluvu

Česko

  8:02aktualizováno  10:43
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil chování ministra financí Andreje Babiše (ANO) k poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi za zcela nepřijatelné a bezprecedentní. Svolá kvůli tomu koaliční radu. Grémium ČSSD tvrdí, že Babišovy metody připomínají praxi StB, a požaduje omluvu.

Bohuslav Sobotka. foto: Reuters

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Grémium sociální demokracie doporučilo svým poslancům, aby návrh poslance Šincla na omezení zisků pojišťovacích makléřů podpořili.

Babiš má na mě složku, stěžuje si poslanec Šincl. ČSSD to bude řešit

 Kvůli konfliktu Babiše se Šinclem se ve středu sešli nejvyšší představitelé sociální demokracie a poslanecký klub strany. „Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné. Po dnešním jednání politického grémia a poslaneckého klubu ČSSD proto svolávám jednání koaliční rady,“ oznámil po jednání ČSSD premiér. Metody Babiše vůči poslanci ČSSD Šinclovi podle sociální demokracie připomínají praxi bývalé StB. ČSSD chce, aby se Babiš veřejně omluvil.

Ke sporu se vyjádřil i předseda KDU-ČSL Bělobrádek. Ten je šokován chováním Babiše vůči poslanci ČSSD Šinclovi, pokud k němu došlo tak, jak popisuje Šincl. „Není to koaliční spor. Jde o princip komunikace poslance a člena vlády. Jsem šokován jednáním ministra vůči poslanci, pokud to tak bylo,“ uvedl Bělobrádek. „Doufám, že zdroje, ze kterých pan ministr čerpal, jsou z otevřených zdrojů a je nutné toto tvrzení ozdrojovat, aby se vyvrátily spekulace o zdrojích, ze kterých bylo čerpáno,“ narážel na údajnou složku s kompromitujícími materiály, kterou prý Babiš Šinclovi vyhrožoval.

Ani podle Sobotky chování Babiše k Šinclovi neohrožuje fungování koalice, není to koaliční spor. Jde v něm o demokracii v České republice a dobrou pověst ministra. „Překvapení? To pro mě to do značné míry je. Působil jsem řadu let ve Sněmovně, měl jsem ostré spory s ministry pravicových vlád. Nikdy jsem se s tím nesetkal, není to v pořádku, není to normální, my si vážíme parlamentu, ministr by se takhle chovat neměl,“ řekl Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci s tím, že Babiš svým chováním překročil hranici politiky. Požádal proto předsedy koaličních stran kvůli této události o schůzku. „Cítíme potřebu proti tomu veřejně vystoupit,“ dodal.

„Ta reakce je absolutně nepřijatelná, bezprecedentní, něco podboného Sněmovna nezažila,“ shodl se s předsedou své strany šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Babiš by se měl omluvit, říká Kalousek

„Dnes je již zcela lhostejné, jak dopadne v Bratislavě Babišův soud o evidenci ve svazcích StB. Styl práce a kvalita výcviku byly potvrzeny v politické praxi,“ poznamenal k tomu na Facebooku Kalousek v narážce na ministrův spor o jeho evidenci ve svazcích Státní bezpečnosti. Novinářům Kalousek následně řekl, že minimálně omluva ze strany Babiše by byla na místě. Odpovědnost za tento problém podle něj ale nese i premiér, že navrhl do vlády člověka bez lustračního osvědčení. „A člověk bez lustračního osvědčení teď osvědčil svůj výcvik v praxi,“ glosoval to šéf poslanců TOP 09. Opakovaně přitom označil Babišovy praktiky za estébácké a nepochybuje, že podobné složky má šéf ANO i na další poslance.

Prohlášení ČSSD

„Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů Parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí,“ uvedla v prohlášení ČSSD.

„Pokud by ČSSD takové chování Andreje Babiše přešla či tolerovala, vytvořila by tak precedent, v jehož důsledku by prostřednictvím podobného zastrašování mohla být umlčena jakákoliv demokratická kritika ministra financí, jenž je navíc současně i významným podnikatelem a majitelem řady médií, což již samo o sobě značně oslabuje možnost jeho veřejné kritiky,“ uvedla strana dále v prohlášení.

ČSSD zvažuje, jestli by se Babiš neměl kvůli aféře se Šinclem zodpovídat před mandátním výborem. Řeší se i budoucnost koalice.

Babiš zastrašování popírá

Babiš ve středu podle serveru Novinky.cz popřel, že by Šincla zastrašoval. Serveru řekl, že poslanci nevyhrožoval, ale „četl některé citace monitoringu tisku“.

Šincl při úterním jednání Sněmovny kritizoval ministerstvo financí kvůli postoji k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo, ale pak svůj postoj začalo měnit. Šincl naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše.

Ve středu se pak kvůli novele zákona o pojišťovnictví sešlo několik koaličních poslanců, včetně Šincla a Babiše, a představitelů ministerstva financí. „Byl jsem připraven vyslechnout si argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu. Nerozumím tomu, že předseda ANO dal před věcnou diskusí přednost vytahování pomluv a zastrašování, které fakticky bylo vydíráním,“ sdělil Šincl. „Naprostým vrcholem bylo, když Babiš otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkajících se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů, a dokonce i mé rodiny,“ doplnil.

Autor: