Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banánový kokain z Lidlu by na českém trhu vydržel půl roku

Česko

  6:00
PRAHA - Nečekaná chyba drogového kartelu. To je nejpravděpodobnější pointa příběhu, ve kterém česká protidrogová jednotka našla v zásilce kolumbijských banánů více než 117 kilogramů kokainu.

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích nalezli přes 100 kilogramů kokainu. foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

Historicky největší várka, která se v Česku objevila, by na místním trhu vystačila podle předběžných propočtů zhruba na půl roku. Pražští kokainisté, kteří republikové spotřebě kralují, by s balíkem vydrželi možná i několik let.

Nelegální zboží v hodnotě stamilionů korun, které by se vešlo do minimálně šesti klasických banánových krabic, náhodou našli zaměstnanci ve skladu zbraslavského supermarketu Lidl. „Objevili to zřejmě ještě před uskladněním na regály,“ upřesnila pro Lidovky.cz Martina Kaňková, mluvčí celníků. „Přímo v plodech droga schovaná nebyla,“ dodala její kolegyně Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály.

Podobně velký úlovek se před více než rokem podařil v německém hlavním městě. Berlínská policie rovněž v „banánovkách“ v supermarketech konkurenčního řetězce Aldi našla na 140 kilo bílého prášku. Podle tamních vyšetřovatelů to tehdy bylo chybou některého článku v pašeráckém řetězci. Tak velkou dodávku by totiž berlínský trh nebyl schopen pojmout.

Češi spotřebují 800 kilo ročně

To platí i o pražském nálezu. „Někdo musel odklonit špatné auto nebo něco podobného,“ popsal pod podmínkou anonymity pro Lidovky.cz muž, který se pohybuje na drogové scéně. „Pokud to byla várka z Kolumbie, byla s největší pravděpodobností téměř čistá, tedy před naředěním pro prodej koncovým zákazníkům,“ dodal zdroj s tím, že podle jeho odhadu bylo zboží určeno spíše pro východní trh.

Více než stokilogramový balík téměř čistého kokainu by český trh vstřebával dlouho. Podle poslední vládní zprávy o drogách Češi spotřebují přibližně 800 kilo kokainu ročně, ovšem už naředěného. Tatáž zpráva přitom uvádí, že u nás prodávaná droga obsahuje v průměru asi 33 procent čistého kokainu. Hlavní město Praha pak podle evropské studie založené na vzorcích odpadních vod „prošňupe“ okolo 23 kilogramů čistého kokainu za rok.

Cena jednoho gramu se pohybuje okolo 2000 korun, v luxusnější, méně ředěné verzi je pak nejméně o tisícovku dražší. Policie tak odhaduje, že aktuální nález má hodnotu až miliardu korun.

Mimořádný úlovek

Podrobnosti však policie prozatím nechce zveřejňovat. Vzorek nalezené drogy putoval na expertizu, aby byla zjištěna jeho čistota. Jestli byla zásilka určena pro domácí, nebo zahraniční trh, nechce policie spekulovat.

Zpráva o zásilce kokainu v banánech včera přišla i z Francie. Více než 80 kilogramů drogy bylo objeveno v obchodě řetězce Auchan na pařížském předměstí Seine Saint Denis. Serveru Infos.fr to bez dalších podrobností sdělily policejní zdroje.

„Doposud se s kokainem moc nepočítalo. Ví se, že je to droga vyšší příjmové skupiny lidí z velkých měst. V poslední době ale záchyty zásilek vzrůstají, přičemž se nám naštěstí počet uživatelů nezvyšuje a představuje asi půl procenta populace,“ uvedl vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Že jde v Česku o mimořádný „úlovek“, dokladuje i statistika. Například v roce 2013 se podařilo zajistit necelých 36 kilogramů, ale celníci je museli sesbírat ve 106 případech. A byl to čtyřikrát větší úspěch než v roce 2012.

To souvisí s tím, že do Česka se běžně pašuje kokain spíše v malých dávkách okolo 25 gramů apřes letiště. „Drogy tam lidé často pašují v oblečení, kufrech, ale iv sobě. Ale zachytili jsme i případ, že tu drogu měli zabudovanou v nějakém dřevěném trámu,“ popisuje mluvčí celníků Kaňková.

Prodejna Lidl na pražské Zbraslavi, kde 2. dubna 2015 objevili přes 100...
Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích...

Samotný supermarket, v jehož skladu se kokain našel, se obrnil mlčením. Mluvčí českého Lidlu Jitka Vrbová veřejnosti jen vzkázala: „Ročně prodáme několik milionů kilo banánů a i přes interní kontroly nejsme schopni takovýmto případům zabránit.“ Na Facebooku firma ještě zákazníky ujistila, že do regálů se droga nedostala.

Černý trh i na internetu

Na českém trhu s kokainem je podle odborníků jednou z nejaktivnějších nigerijská mafie. V minulosti se tu ale podařilo v celoevropské akci zatknout hlavu balkánského kartelu Petara Cosiče. Jeho gang řízený právě z kanceláří nedaleko Václavského náměstí pašoval kokain především z Brazílie.

Kromě toho narůstá popularita prodeje přes internet. Platí se virtuální měnou bitcoin. Zásilky putují poštou bez možnosti dohledat odesilatele. Policie o rostoucí oblibě online nakupování ví, proti tomuto fenoménu se jí ale bojuje ještě hůř než s pouličním prodejem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat