130 let

Banky si účtují v ČR stále vyšší poplatky

Česko

PRAHA Bankovní poplatky v ČR převyšují evropský i světový průměr, což ještě před několika lety nebylo. Měsíčně loni služby českých bank běžného klienta v přepočtu vyšly na zhruba 188 korun. V zemích platících eurem to bylo 158 korun a celosvětový průměr činil 156 korun.

Vyplynulo to z bankovní studie World Retail Banking Report 2009 poradenské společnosti Capgemini. Ze stejné studie Capgemini 2005 vycházela průměrná cena za bankovní služby ve světě kolem 192 korun ročně. Český průměr činil zhruba 167 korun, což tehdy nebylo nic nadstandardního ani v Evropě.

Studie v ČR čerpala z ceníků ČSOB, České spořitelny, Komerční banky, GE Money Bank a UniCredit Bank, které drží čtyři pětiny vkladů. Mluvčí ČS Kristýna Havligerová tvrdí, že účtované poplatky jsou opodstatněné. „Naše poplatková politika je dlouhodobě transparentní a férová, klienti vědí, za co platí. Stále si také stojíme za tím, že poplatky v ČR nejsou neúnosně vysoké v porovnání se zahraničím,“ uvedla.

„Nepřekvapuje mne to,“ reagoval na výsledky studie Patrik Nacher ze serveru www.bankovnipoplatky. com, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Zbytečně vysoké jsou podle něj v tuzemsku poplatky za nejběžnější bankovní služby, kterým se klient nemůže vyhnout. Zisk českých bank z poplatků a provizí loni podle Nacherových výpočtů narostl na 36,1 miliardy korun. Každou vteřinou tak bankám naskočilo 1145 korun. V roce 2006 to bylo o stokorunu méně.

Bankovní poplatky tuzemských bank jsou kvůli své výši trvalým terčem kritiky a ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se účastní stále více lidí.

Zatímco v ČR loni ceny bankovních služeb meziročně stouply o tři procenta, tak v eurozóně klesly o 6,1 procenta.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás