Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta pár hlasů od imunity. Musela by ho vydat nová sněmovna, říká Kysela

Vít Bárta v soudní síni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta v soudní síni | foto: ČTK

PRAHA Proč policie čekala se zadržením exposlance Víta Bárty až po volbách? Kdyby totiž ve volbách uspěl, k čemuž mu chybělo pár desítek hlasů, už by si nyní užíval poslanecké imunity. Pokud by pak policie chtěla Bártu obvinit, musela by čekat na souhlas nové sněmovny, která se sejde až za měsíc. Šéfa Věcí veřejných sebrala policie bez bližších podrobností ve čtvrtek večer.

Imunita zákonodárců totiž vzniká už ve chvíli, kdy je kandidát zvolen. "Zvolením vzniká mandát a součástí toho mandátu je jednak nárok na plat a jednak vzniká imunita," řekl serveru Lidovky.cz ústavní právník Jan Kysela.

Proč tak policie zadržela Bártu až ve čtvrteční večer, není jasné. Už od soboty se mohl těšit z poslanecké imunity. Nakonec ale ve volbách, v nichž kandidoval v Plzeňském kraji za hnutí Úsvit Tomia Okamury, neuspěl. Je však možné, že Bártu kriminalisté zadrželi přímo při páchání trestné činnosti, a proto bylo nutné počkat. Tomu by nasvědčovalo i to, že byl Bárta podle ČT zadržen v centru Prahy před luxusním hotelem Four Seasons. Detektivové pak údajně zapečetili i jeho kancelář.

Bárta jako Rath

O zatčení šéfa Věcí veřejných informoval už ve čtvrtek v noci server Prvnizpravy.cz. Podle prvních informací souvisí zadržení se jmenováním bývalého policejního šéfa Petra Lessyho. Pokud se to potvrdí, není podle Kysely důvod, aby Bárta vyzrál na policii podobně jako trojice exposlanců ODS, kteří přijali trafiky výměnou za neblokování zákonů a vzdání se mandátů.

K TÉMATU:

"Rozhodně to není nic, co by souviselo s jeho projevy. Ani s jeho hlasováním ve sněmovně (jako v případě exposlanců ODS). Pokud to souvisí s jeho angažováním se ve věcech kolem policejního prezidenta, tak asi není žádný důvod, abychom to podřazovali indemnitě," míní Kysela.

"Kdybychom toto měli podřadit pod rozsah indemnity, tak pak je to úplně všechno," dodal ústavní právník. Případ Bárty by tak měl z ústavního hlediska kopírovat případ exposlance Davida Ratha, nikoli trafikantů z ODS.

"Ti takzvaní trafikanti směňovali vzdání se mandátu za něco. Ta činnost, o které hovoříte v souvislosti s panem Bártou, nesouvisí s tím, že byl Vít Bárta poslancem. Rozdíl je tedy v tom, že ti trafikanti dělali věci, které dělali jako poslanci, zatímco pan Rath či Bárta dělali věci, které nedělali jako poslanci, ale shodou okolností byli poslanci," vysvětlil Kysela.  

Bez informací

Policie, ani Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, nechtějí k nové kauze kolem Bárty sdělit žádné informace. "Nebudeme to s ohledem na ochranu utajovaných skutečností nijak komentovat," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Bývalý policejní prezident Petr Lessy, kterého se má Bártovo zadržení týkat, také podrobnosti neřekl. "Opravdu netuším, jak to může souviset, takže to nemůžu nijak komentovat. Nevím, jestli byl pan Bárta vůbec zatčen," řekl Lessy serveru Lidovky.cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!