Berdych se loučil po pěti setech

Český tenista nestačil na Robina Söderlinga a jeho jízda na French Open skončila v semifinále

PAŘÍŽ/PRAHA Spanilá a nečekaná krasojízda Tomáše Berdycha na French Open skončila v semifinále. Český tenista nejdříve tahal za kratší konec, pak vedl, ale nakonec odcházel z centrálního kurtu jako poražený.

Když po třech a půl hodinách prohrál s turnajovou pětkou Robinem Söderlingem 3:6, 6:3, 7:5, 3:6 a 3:6, musel se definitivně smířit s tím, že si své první grandslamové finále nezahraje. Tedy alespoň prozatím. „Porážka mě samozřejmě mrzí, nevyšlo to jen o pár míčků. Stoprocentně spokojený určitě neodjedu, to bych musel držet pohár. Člověk ale musí brát i pozitiva a to jsou ta předchozí vítězství,“ hledal optimismus čtyřiadvacetiletý Berdych.

Na pařížské antuce se tak nakonec nevyrovnal Janu Kodešovi, Ivanu Lendlovi a Petru Kordovi, kteří se dokázali do finále dostat.

Přesto je Berdychovo vystoupení nejlepším českým výsledkem na grandslamovém turnaji za posledních osm let. Stejně daleko došel naposledy Jiří Novák v roce 2002 na Australian Open. Nováka tehdy rovněž vyřadil Švéd. Také s Thomasem Johanssonem prohrál až v pětisetové bitvě.

A je tu další podobnost. I rodák z Valašského Meziříčí měl Söderlinga skvěle načatého. Po ztracené úvodní sadě, ve které až příliš často kazil první podání, se ve druhém setu zlepšoval. Ve čtvrtém gemu sebral soupeři podání i sebevědomí. Söderling na dně mrštil raketou „Vypadalo to dobře a mohlo to pokračovat hladce jako v předchozích zápasech,“ vzpomínal daviscupový reprezentant na předešlá utkání letošního French Open, ve kterých neztratil ani set.

Švéd najednou znejistěl a chyboval v úderech, s nimiž předtím neměl sebemenší problém.

Sokové se opírali o servis, snažili se vyhýbat delším výměnám a rvali se o každý fiftýn. Ve třetím setu byl na koni hlavně Berdych – už ve třetí hře vedl při Söderlingově podání 40:0, nakonec však proměnil až pátý brejkbol. Švéd se ale dokázal vrátit do hry a set spěl k tiebreaku.

Jenže český tenista souboj nervů zvládal lépe a za stavu 5:5 set zlomil ve svůj prospěch. Söderling naštvaně sekl raketou o zem a šel si pro novou. V tu chvíli byl Berdych nejblíž postupu. „Bohužel se mi to nepovedlo dotáhnout,“ zlobil se na sebe. Zbylé dva sety totiž prohrál, i když sám měl spoustu příležitostí průběh utkání zvrátit zpátky na svou stranu. Zvlášť když na začátku páté sady přišel o podání a hned ho získal zpátky.

Švéd ale vždy dokázal vykouzlit eso ve chvíli, kdy ho nejvíc potřeboval. „Možná mi došla šťáva. Pro mě je tenis na antuce strašně náročný,“ hledal důvody porážky svěřenec trenéra Krupy.

Reparát ho čeká už za čtrnáct dní. To se ve Wimbledonu rozjíždí třetí grandslamový turnaj sezony. „Je potřeba dál makat a pracovat na kondici,“ plánoval si Berdych.

Jeho švédský soupeř však přiznal, že to měl na kurtu těžké. „Tomáš hrál opravdu dobře. Hodně jsem se trápil,“ přiznal po utkání šťastný Söderling.

Do pařížského finále postoupil už podruhé. Loni ho v něm porazil Roger Federer a vrátil se do čela světového žebříčku. Tentokrát se Söderling utká s antukovým králem Rafaelem Nadalem, jenž včera porazil Rakušana Merzela.

Berdychovým vyřazením však česká účast na Roland Garros nekončí. Deblista Lukáš Dlouhý si se spoluhráčem Paesem v neděli zahraje finále mužské čtyřhry.

***

BERDYCH SKONČIL, VE FINÁLE ALE ČECH JE

Söderling–Berdych: důležité chvíle * 1. set (6:3) – šestá hra Berdych doplatil na to, že přestal trefovat své první podání. Při druhém Söderlingově brejkbolu dokonce zahrál dvojchybu a o svůj servis tak dost lacině přišel. * 2. set (3:6) – čtvrtá hra Jediný brejk tentokrát využil český hráč a opět za to mohla dvojchyba. Söderling za stavu 1:2 a 30:30 poslal servis dvakrát do autu, vzápětí do dvorce nedostal ani forhend. * 3. set (5:7) – jedenáctá hra Berdych po další Švédově dvojchybě proměnil ve třetím gamu až pátý brejkbol. Švéd ale vyrovnal na 3:3 a sám si dva vypracoval. Nakonec mu vzal servis Berdych za stavu 5:5. * 4. set (6:3) – pátá hra Dobré podání drželo Berdycha ve hře i v úvodu čtvrtého setu. Za šestého gamu ale dvakrát po sobě nasměroval bekhend pouze do sítě a Söderling se dostal do vedení 4:2. * 5. set (6:3) – sedmá hra Už od začátku tady tahal český hráč za kratší konec. Své ztracené podání sice získal zpět, ale v sedmém gamu opět po sérii tří nepovedených bodů přišel o servis a v závěru už neměl síly na zvrat – prohrál i další servis.

Výsledky a program na Roland Garros * 1. semifinále French Open Söderling (5) - BERDYCH (15) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3. Esa: 18:21 Dvojchyby: 8:5 Vítězné míče: 62:42 Využité brejkboly: 6/13 - 4/12. Nevynucené chyby: 63:41. Celkem získané míče: 155:140. Čas: 3:27 hod. * 2. semifinále Frech Open Nadal (2) - Melzer (22) 6:2, 6:3, 7:6 (8:6). * Další výsledky Frech Open Čtyřhra žen - finále: S. Williamsová, V. Williamsová (1) - PESCHKEOVÁ, Srebotniková (12) 6:2, 6:3. * Víkendový program na French Open Dnes: Finále ženské dvouhry (od 13.00): Stosurová (7) - Schiavoneová (17). Finále mužské čtyřhry (po finále ženské dvouhy): DLOUHÝ, Paes (3) - Nestor, Zimonjič (2). Zítra: Finále mužské dvouhry (od 15.00): Nadal (2) - Söderling (5). Přímé přenosy vysílá Eurosport