Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezdrátová síť má odpůrce

Internet - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Proti plánům magistrátu pokrýt většinu pražského území signálem bezdrátového internetu se hlasitě ozývají jeho soukromí poskytovatelé. Podle nich už v pražském éteru není místo.

Projekt „WiFi - Internet pro Pražany“ nebo také „Bezdrátová Praha“, na nějž město v první fázi ze svého rozpočtu vyčlenilo 45 milionů korun, dostává konkrétní obrysy. Radní už v prosinci rozhodli o dodavateli.

Projekt však nevítají místní poskytovatelé bezdrátového internetu. Tvrdí, že porušuje hospodářskou soutěž, a to přesto, že oproti původním předpokladům nebude zcela zdarma. Bude totiž rušit signál současných provozovatelů bezdrátového internetu.

Podle magistrátu se projekty podobné tomu pražskému osvědčily v mnoha městech v zahraničí, například v Bruselu, Paříži, Londýně nebo San Francisku. Podle pražských provozovatelů bezdrátového připojení je ale situace v hlavním městě specifická.

„Nikde na západ a asi ani na východ od našich hranic neexistuje taková koncentrace místních poskytovatelů, kteří využívají volná pásma,“ říká Miloš Brejcha ze společnosti CZSpeed. NET. Ve všech městských částech metropole působí dnes 136 providerů bezdrátového internetu. Někteří provozovatelé mají pár desítek uživatelů, jiní i tisíce. Všechny dostupné frekvence jsou ale už nyní v podstatě přeplněné.

„V rámci několik let trvajícího rozmachu bezdrátových sítí docházelo k nemalým problémům se vzájemným rušením. Ty se podařilo odbourat dohodami poskytovatelů o kanálech,“ vysvětluje současný stav bezdrátového připojení v Praze Brejcha.

Podle něj by síť plánovaná magistrátem za veřejné peníze rušila připojení zákazníků soukromých providerů, kteří by museli investovat do jiných technologií nebo ukončit činnost. Poskytovatelé se proto chystají realizaci městského projektu zabránit a hodlají se obrátit jak na primátora a zastupitelstvo, tak na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo na ombudsmana.

„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost elektronických služeb, přispět k rozvoji informační společnosti a informační gramotnosti v metropoli a vytvořit podmínky pro nové služby ve správě města prostřednictvím bezdrátové Prahy,“ popsal účel projektu primátor Pavel Bém.

Internetové připojení bude podle plánů pomocí optických vláken dovedeno do 171 objektů škol a úřadů městských částí, které budou toto připojení samy využívat. Zároveň umožní distribuci signálu pro 409 přístupových bodů bezdrátové sítě. Bezplatně se budou moci lidé připojit pouze na stránky radnice a některých úřadů.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....