6. října 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Beze stop. Policie po Valerii, kterou téměř rok nikdo neviděl, pátrá už měsíc

Zmizelá Valerie Kvasničková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelá Valerie Kvasničková | foto: Policie ČR

PRAHA Policie už měsíc usilovně pátrá po pohřešované šestileté dívence, kterou naposledy s jistotou viděli v loňském říjnu na pražském Žižkově, kde bydlela společně se svou babičkou-poručnicí a třemi sourozenci. Nové stopy ale nemá. Případ hledané šestileté dívky Valerie Kvasničkové řeší první oddělení pražské kriminální policie, tedy takzvaná „mordparta“.

V pátek policie zveřejnila nové fotografie pohřešované dívky. Tím znovu žádá veřejnost o pomoc s pátráním. „Kriminalisté stále pátrají po Valerii, nicméně zatím bezvýsledně. V rámci vyšetřování případu se jim podařilo zajistit další dvě fotografie hledané dívky. Fotografie s šátkem na hlavě je nejnovější a je ze srpna roku 2017,“ uvedl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Policejní prezidium pak ujišťuje, že se kriminalisté případem usilovně zabývají. „V případu není nic nového ke zveřejnění a kriminalisté na nalezení Valerie a objasnění celé věci neustále pracují,“ uvedla pro server Lidovky.cz Eva Kropáčová. 

Zmizelá Valerie Kvasničková
Zmizelá Valerie Kvasničková.

Dívka byla naposledy viděna loni v říjnu na Žižkově, kde bydlela. Od té doby byla možná spatřena také ještě v období okolo Vánoc, potvrzeno to ale nebylo. Policie nevylučuje, že se dívka stala obětí trestného činu.

Babička a současně poručnice dívenky (jejíž identitu redakce zná, s ohledem na probíhající vyšetřování a citlivost případu ji ale nezveřejňuje – pozn. red.) je stále ve vazbě, tři sourozenci malé dívky pobývají podle zjištění serveru Lidovky.cz v krizovém centru pro děti bez rodičů. Po Valerii ale jako by se slehla zem.

Dívenka byla naposledy s jistotou spatřena v říjnu roku 2017. Teprve v srpnu tohoto roku byla na policii někým z rodiny oznámena informace, že dívku už několik měsíců nikdo neviděl. 4. září policie zveřejnila, že po dívce vyhlásila pátrání. Ani měsíc po vyhlášení pátrání neexistují nové stopy. 

Policie při zadržení babičky Valerie jednala rychle, protože je hlavní, a možná jedinou, podezřelou osobou v případu. A zřejmě se pokoušela odcestovat do Německa, kde bydlí její dcera. Žena se prý nesnažila před policií skrývat či utéct. 

V době, kdy ji kriminalisté zadrželi, podle Daňka ještě nevěděla, že po její vnučce pátrá policie. Aktuálně je stíhána kvůli opuštění dítěte nebo svěřené osoby a zanedbání povinné výživy.

Z již dřívějšího policejního vyjádření vyplývá, že kriminalisté sesbírali informace závažného charakteru. „Návrh na vazbu byl ze všech třech důvodů uvedených v §67 trestního řádu. Tedy útěková, kolusní a předstižná,“ uvedl Daněk. Případ navíc dostal na starost elitní útvar policie. Řeší jej 1. oddělení kriminální policie, známé též jako „mordparta“.

To nicméně nemusí nutně znamenat, že policisté pracují s verzí, že je dívka po smrti. Elitní oddíl mohl dostat případ na starosti kvůli tomu, že jde o zvlášť citlivý případ a že se týká dítěte. Vyšetřovatelé nicméně nechtějí případ s ohledem na probíhající šetření více komentovat.

POPIS DÍVKY

Dívka je vysoká asi 120 centimetrů, hubené postavy. Má černohnědé vlasy a hnědé oči a v levém obočí má jizvu. Fotografie, kterou policie zveřejnila, je stará dva roky. Pokud mají lidé o dívce jakékoli informace, mají kontaktovat linku 158.

Šedesátileté ženě, která čelila dle výpisu exekutorského úřadu dluhům, byly děti svěřeny do péče teprve nedávno. Před dvěma lety totiž ještě pobývaly v ústavu náhradní péče. Podle rozhodnutí soudu se poté jejich babička stala poručnicí (poručenství je institut založený na nahrazení rodičů ve výchově bez vyživovací povinnosti a jejich právním zastoupení, jde o jiný institut než pěstounství, se kterým je někdy mylně propojován – pozn. red.). Rodiče čtyř dětí – dvou dívek a dvou chlapců - přišli o rodičovskou zodpovědnost.

Reportérce serveru Lidovky.cz se podařilo zkontaktovat příbuznou Valerie. Z jejího vyjádření vyplývá, že sourozenci Valerie byli o sestře zřejmě informováni pouze od babičky, se kterou měli, na rozdíl od matky, údajně hezký vztah.

Z konverzace též vyplynulo, že babička údajně ví, kde se hledaná dívka nachází, ale nechce to nikomu říct. To ostatně potvrdila policie už v tiskové zprávě v den, kdy policie poprvé zveřejnila informaci, že pátrá po dívce, která byla naposledy spatřena na pražském Žižkově v loňském říjnu.

Co vedlo šedesátiletou ženu k tomu, že dívku zapírala před dětmi i před orgány sociálně-právního dohledu, zatím není jasné. Neví se ani, kde se šestiletá Valerie nachází, nebo zda je vůbec naživu.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz