27. února 2017 9:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnostní agentura požaduje po řediteli Národní galerie omluvu za ‚lživá tvrzení‘

Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou... | foto: ČTK

PRAHA Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.

Bezpečnostní agentura, která budovy galerie střežila, vypověděla galerii smlouvu v pátek, důvodem podle ní bylo nezaplacení faktur. Za listopad a prosinec NG dluží agentuře přes šest milionů korun. Národní galerie v Praze musela o víkendu kvůli sporu s agenturou zavřít všechny své budovy, znovu otevřít se mají v úterý.

Rozhovor s Jiřím Fajtem si přečtěte ZDE:

Fajt v neděli v reakci na situaci serveru Lidovky.cz řekl, že zodpovědnost za zavření galerijních budov nese firma ABAS, která bez jakéhokoli varování přerušila komunikaci a jednostranně odstoupila od smlouvy. Problémy s agenturou podle něj byly od začátku jejího fungování v galerijních budovách, zaměstnanci ABAS podle něj hrubě porušovali pracovní povinnosti, což se projevovalo i ve fyzických konfliktech s návštěvníky. „Zaměstnanci místo toho, aby střežili, ve službě spali. V posledních měsících jsme navíc zaznamenali nápadně zvýšenou četnost poškozování děl v našich výstavních sálech,“ uvedl ředitel galerie.

„Jeden standardní problém“

„Se smyšlenými výtkami pana generálního ředitele Jiřího Fajta nesouhlasíme a bezprecedentně poškozují dobré jméno naší společnosti, která vykonává služby pro stovky klientů,“ uvedla prokuristka společnosti ABAS Vladimíra Popardowská. Podle ní za dobu platnosti smlouvy došlo k jednomu standardnímu problému, kdy návštěvník opakovaně sahal na exponáty, proto musela ostraha zasáhnout.

Popardowská doplnila, že odstoupení od smlouvy s okamžitou splatností kvůli závažnému porušení ze strany NG je přesně popsáno ve smlouvě.

„Proto okamžitě požadujeme od Jiřího Fajta veřejnou omluvu za lživé informace poškozující jak dobré jméno naší společnosti, tak i způsobující naší společnosti značnou majetkovou újmu,“ napsala Popardowská. „Proti tvrzením pana generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta se budeme bránit právními kroky.“

Prohlášení bezpečnostní agentury ABAS

Reakce bezpečnostní agentury ABAS na lživá tvrzení ředitele Národní galerie Dc. Dr. et Ing. Jiřího fajta, Ph.D.

Bezpečnostní agentura ABAS se důrazně ohrazuje proti lživým tvrzením uvedeným ředitelem Jiřím Fajtem pro média.

Důvodem uzavření objektů Národní galerie je to, že ani 34 dnů po splatnosti nebyly uhrazeny naší společnosti faktury za služby provedené v měsíci listopadu. Pan Fajt by si měl především ověřit to, že jeho podřízení zaměstnanci písemně potvrdili rozsah poskytnutých služeb, které byly v měsíci listopadu vykonány. Právě na základě tohoto schváleného výkazu byly vystaveny faktury. Dne 13. 2. 2017 byla doručena Národní galerii písemná výzva k úhradě těchto faktur, k níž ale nedošlo. Jen za listopad jde o částku přesahující 3 miliony korun. Po splatnosti jsou nyní i prosincové faktury v podobné výši. Celkově tak NG Praha dluží naší společnosti více než 6 milionů korun. Veškerá tato tvrzení jsme připraveni doložit písemnými dokumenty.

Nezaplacení faktur bylo důvodem toho, že jsme v pátek jednostranně odstoupili od Prováděcí smlouvy. Odstoupení od smlouvy s okamžitou platností z důvodu závažného porušení ze strany Národní galerie je přesně popsáno ve smlouvě.

Prováděcí smlouva má jasně nastavená práva a povinnosti obou stran. Se smyšlená výtkami pana generálního ředitele Jiřího Fajta nesouhlasíme a bezprecedentně poškozují dobré jméno naší společnosti, která vykonává bezpečnostní služby pro stovky klientů. Proto okamžitě požadujeme od Jiřího Fajta veřejnou omluvu za lživé informace poškozující jak dobré jméno naší společnosti, tak i způsobující naší společnosti značnou majetkovou újmu.

Důrazně se ohrazujeme proti tvrzením, že docházelo k fyzickému napadání členy ostrahy, stejně tak se ohrazujeme proti tomu, že došlo k poškozování předmětů a sbírek. Za dobu platnosti smlouvy došlo k jednomu standardnímu problému, kdy návštěvník opakovaně sahal na exponáty, proto musela ostraha zasáhnout.

Proti tvrzením pana generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta se budeme bránit právními kroky.

Vladimíra Popardowská
Prokurista společnosti

ČTK, Lidovky.cz