Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Národní galerie znovu otevřela své expozice, má novou ostrahu

Česko

  8:31aktualizováno  10:42
PRAHA - Po dvoudenní pauze se v úterý dopoledne pro návštěvníky znovu otevřely všechny budovy Národní galerie (NG) v Praze. O víkendu je vedení uzavřelo kvůli sporům s bezpečnostní agenturou, kterou v pondělí vyměnilo za novou.

Národní galerie slibuje, že bude pracovat i s okolím Veletržního paláce. foto: archiv LN

Zájem návštěvníků o vstup do expozic galerie byl ráno standardní. „Otevíráme veřejnosti s podstatně větší pozorností, kterou budeme do budoucna věnovat návštěvnickým službám,“ řekl ředitel NG Jiří Fajt, který se přišel na otevření galerie podívat do Veletržního paláce.

V něm sídlí Sbírka moderního a současného umění. Aktuálně se v něm dokončuje instalace rozměrného díla pro NG od Magdaleny Jetelové a dnes se začíná instalovat dílo čínského umělce Aj Wej-weje pro Velkou dvoranu.

ABAS IPS Management, která zajišťovala ostrahu NG od října, tvrdí, že jí NG dluží peníze. Proti tvrzením Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky. NG naopak říká, že firma neplnila své závazky a veškerá její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

„Už před touto situací jsme měli v plánu zřídit organizační jednotku v rámci NG, která se bude výhradně věnovat návštěvnickým službám a jejich kvalitě,“ řekl dnes Fajt. Chce, aby se na tom podílely bezpečnostní služby, které střeží prostory NG, protože jejich zaměstnanci komunikují jako jedni z prvních s návštěvníkem.

„Dohodli jsme se s firmami, že kromě jejich vlastního proškolení tady bude odborné proškolení, aby jejich zaměstnanci věděli, co mají kolem sebe na zdech, aby sami mohli návštěvníkům dát základní informaci odborného charakteru,“ dodal.

NG v pondělí uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. Nová dohoda je uzavřená na rok, během něj NG vypíše výběrové řízení. Poté, co z něj vzejde nový dodavatel bezpečnostních služeb, začne pro G4S a Indus běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. Přinejmenším jeden pracovník ostrahy, který pracoval v předchozí firmě, je dnes ve Veletržním paláci jako člen nové ostrahy.

V průběhu letošního roku NG vypíše veřejnou soutěž na novou bezpečnostní agenturu. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. V 90. letech zajišťovali ostrahu NG její zaměstnanci, později se začaly tyto služby zajišťovat zvenčí; podle Fajta to služby prodražuje. Je zastáncem předchozího modelu, neboť galerie tak může své zaměstnance efektivněji úkolovat. Nepředpokládá ale, že by mohl počet zaměstnanců natolik zvýšit, aby to bylo možné.

Národní galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400.000 uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si loni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout více než 700.000 lidí. K nejoblíbenějším stálým expozicím patří Veletržní palác s moderním a současným uměním a Anežský klášter, kde se vystavuje středoevropské středověké umění.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...