Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Biftek na doma

Česko

Fascinují mě věty v mnoha českých kuchařkách, které prohlašují hovězí roštěnku za měkkou ve chvíli, kdy ji osmahnete na pánvi. Nevím, jak vy, ale já ji pokaždé ještě musela aspoň dvě hodiny dusit pod pokličkou, aby se nechala nakrájet, natož rozkousat. Nakonec jsem své experimentální roštěnkové období uzavřela s tím, že staleté a – s prominutím – vydojené krávě nepomohou ani týdenní marinovací lázně v oleji.

Stejným způsobem jsem narazila, když se nám doma zastesklo po dobrém hovězím steaku alias bifteku (čili beef steaku). Po několika pokusech jsem na domácí bifteky na dlouho zanevřela a celkem věrohodně se vymluvila na způsob nedostatečné kvality masa. Komu se to nezdálo dost, tomu jsem poukázala na naprostou nevhodnost sklokeramické varné desky k podobným počinům. Samozřejmě jsem se hluboce mýlila.

Pryč s mlékem, sem s masem!

Jednoho dne se totiž objevilo na trhu maso z plemen chovaných jen a pouze pro maso. Jako bonus dokonce v české bio kvalitě, což je sice fajn, ale ne tak důležité jako správné plemeno. Konečně jsem měla jistotu, že ten krásný kousek masa, který třímám v ruce, nepochází z nepotřebného, byť mladého kusu mléčného plemene.

Konečně jsem si také mohla nechat maso dozrát doma – i když jen v ochranné atmosféře plastového balíčku. Trpělivě jsem vyčkala, až se přiblíží poslední den doporučené spotřeby, a pak jsem spěchala rozehřát na zatracované sklokeramické desce suchou silnostěnnou pánev.

Dvě a půl minuty z každé strany S plným výkonem plotýnky jsem ji nechala odvážně nahřívat dvě minuty – tedy daleko déle než kdy jindy. Doprostřed jsem pak efektně položila předem nasolený, odpočatý a olejem potřený, zhruba dva centimetry vysoký biftek, spustila stopky, zapnula digestoř na plný výkon a z každé strany opékala dvě a půl minuty. Nad výkonem plotýnky jsem nepolemizovala, stejně jsem ji v průběhu opékání vypnula.

Hotový biftek putoval na nahřátý talíř, byl zabalen dvěma vrstvami alobalu a dostal pár minut klidu, aby si po tak náročném dni ještě trochu odpočal. Mezitím jsem stihla vyvětrat kuchyň a prostřít stůl. Co si vzpomínám, pak už jsme jen krájeli, mlaskali a vrněli blahem. Vůbec jsem se přitom nestyděla, že k masu není žádná příloha. Čerstvý chléb nám ten den chutnal víc než obvykle.

Mezi gurmány, gurmety a jinou labužnickou havětí se traduje, že dobře propečený, a tudíž uvnitř nekrvavý biftek je podřadný a zavrženíhodný. Každý má však chutě jiné, nehledě na to, že z historických důvodů na narůžovělé nebo ještě více červené maso nejsme tak nějak zvyklí. Uvnitř růžové maso napoprvé vybízí k mobilizaci vnitřní síly, ať si je venkovní kůrčička kdoví jak zlatá a propečená, a tak ochutnají jen ti statečnější. A pak ještě jednou, a znovu, a ještě – no a pak už dobře propečený biftek navždy přenechají těm méně statečným. Tedy za podmínky, že ti méně stateční nepodlehnou blaženým výrazům a mlaskání a nerozhodnou se okamžitě konvertovat na novou biftekovou víru.

P. S. Pokud hodláte můj postup vyzkoušet, nezapomeňte, že výsledek se mění pánev od pánve, sporák od sporáku a kuchařku od kuchařky.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...