29. dubna 2019 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Bizarně‘ přeceňoval svůj přínos. Voják obžalovaný z teroristického útoku neudělal psychotesty u výsadkářů

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,... | foto: ČTK

PARDUBICE Voják Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku pohořel v psychotestech při výběrovém řízení ke chrudimským výsadkářům. U soud v Pardubicích to v pondělí řekl podplukovník Ivo Zelinka, který byl zástupcem velitele chrudimských výsadkářů a velel řízení, jehož se Eštu účastnil.

Eštu podle obžaloby jel v roce 2015 na Ukrajinu, kde se zapojil do bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Právě Zelinka údajné aktivity obžalovaného vojáka na Ukrajině nahlásil. Eštu tvrdí, že své zážitky přeháněl a na Ukrajině nebojoval.

Zelinka, který nyní působí na generálním štábu české armády, řekl, že se dozvěděl o aktivitách Erika Eštu od jiného vojáka. Poté prověřil Eštuův facebookový profil s názvem Elitní výsadkář, kde byly snímky, které naznačovaly, že působil v cizinecké legii ve Francii, a ukazovaly Eštův pobyt na Ukrajině. Eštu profil později smazal a u soudu již dříve prohlásil, že na fotkách hlavně jen pózoval se zbraněmi.

‚Něco tak bizarního jsem ještě nečetl‘

„Informace byly natolik konkrétní, že mě přiměly se tím vážně zabývat,“ uvedl u soudu Zelinka. „Poznatky jsem předal vojenskému zpravodajství v Chrudimi a po poradě se dvěma právníky jsem shledal, že je vhodné vše sdělit vojenské policii,“ řekl.

Po dohodě s vyšetřovateli Zelinka vojákovi nic neřekl, aby měli čas a klid na prověření všech informací. Ve výběrovém řízení Eštu ani tak neuspěl. „Fyzické disciplíny splnil, při psychologickém testování vyhořel ve všech případech. V eseji naprosto nerealisticky odhadoval svůj přínos pro ozbrojené složky, něco tak bizarního jsem ještě nečetl. Komise ho jednomyslně nepřijala,“ řekl Zelinka.

Dle znalců je nevyzrálý a emočně labilní

Pokud by Eštu chtěl sloužit v cizí armádě, musel by mít povolení prezidenta ČR. V případě členských států NATO to nutné není, doplnil Zelinka. „Dvě odštěpenecká území na Ukrajině, Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika, jsou poloteroristické bandy. Z pohledu Armády ČR je to nebezpečné proto, že pokud se k ní přihlásí člověk, který byl ochotný bojovat v cizinecké legii, a pak v takovéhle bandě, je asi ochotný sloužit pro kohokoliv, protože mu to dodá pocit dobrodružství. Takové lidi skutečně nepotřebujeme,“ uvedl Zelinka.

Eštu Zelinkovo vyjádření v pondělí odmítl jako nepravdivé a projevil zklamání, že mu nikdo nic neřekl. Eštu byl později přiřazen k dělostřeleckému pluku v Jincích, kde sloužil jako kuchař. „Nebyli féroví, že se mnou nepromluvili,“ řekl Eštu.

Soud s Erikem Eštu bude pokračovat 17. května, očekává se rozsudek. Znalci o něm uvedli, že má nevyzrálou osobnost, což se projevuje emoční labilitou. Jsou u něj patrné znaky histrionství, tedy přehnaně na sebe upozorňuje a má sebestředné rysy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz