Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo 50 by stačilo šest tisíc hlasů, shodli se kandidáti

Česko

  22:11aktualizováno  23:00
PRAHA - Ve druhé prezidentské debatě České televize se představili další tři kandidáti. Vedle Miloše Zemana usedli před Václava Moravce také Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová. Dotkli se i tématu, jak do budoucna ošetřit volbu hlavy státy.

Prezidentská debata České televize foto: Jiří Salik Sláma, Mafra

Kandidáti na prezidenta se ve společné debatě představili na půdě brněnské Masarykovy univerzity. Při diskuzi o podobě volby hlavy státu se všichni tři kandidáti shodli na rakouském modelu, u kterého stačí pouze šest tisíc podpisů příznivců. Právě česká padesátitisícová hranice zkomplikovala přípravy historicky první přímé volby prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ:

S úpravou volby by podle kandidátů musela souviset i změna ústavy. Zeman zmínil právě hranici padesáti tisíc podpisů. Sobotka by výraznější změny v ústavě nedělal, stejně jako Fischerová by však zahájil celospolečenskou diskuzi. "Myslím, že tu musí být zásadní shoda všech složek, právní a politické, na tom, co by se mělo změnit, a velmi opatrně a uvážlivě dělat změny," řekla Fischerová.

Při jmenování ústavních soudců by se všichni kandidáti nejprve poradili s odborníky. Zeman se přihlásil k současnému předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském, kterého by prý opět navrhl. Fischerová by se obrátila s radou na bývalou soudkyni Elišku Wagnerovou.

Pondělní prezidentská debata byla další v řadě předvolebního maratonu. V České televizi vystoupí poslední trojice kandidátů ve středu, kde hosty budou Vladimír Franz, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg. Velkou debatu všech devíti kandidátů přichystala na den před prvním kolem volby.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat