9. února 2012 11:48, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bobošíková jde do boje o Hrad

Jana Bobošíková při volbě prezidenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Bobošíková při volbě prezidenta | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková se definitivně rozhodla, že bude kandidovat na prezidentskou funkci. Po Karlu Schwarzenbergovi a Janu Fischerovi je tak třetí oficiálně potvrzenou kandidátkou.

"Jednoznačně ano, budu kandidovat," řekla serveru iDnes.cz Bobošíková. Řekla také, že se bude snažit získat padesát tisíc podpisů, které jsou ke kandidatuře v přímé volbě potřeba.

Bobošíková by tak na prezidentku kandidovala již podruhé. Poprvé se o získání funkce neúspěšně pokusila v roce 2008, kdy ji nominovala KSČM. Bobošíková se nakonec rozhodla z volby odstoupit.

ČTĚTE VÍCE:

Přímou volbu prezidenta schválil ve středu Senát. Pro ústavní novelu zvedlo ruku 49 ze 75 přítomných senátorů. Změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu 2012. Prezident Klaus, který zavedení přímé volby označil za fatální chybu, na tom nemůže nic změnit. Ústavní novelu totiž na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže.

Anketa

Komu byste dali hlas v boji o prezidentské křeslo?

Jana Bobošíková 2379
Jan Fischer 2024
Miroslava Němcová 2477
Petr Pithart 163
Pavel Rychetský 148
Karel Schwarzenberg 3784
Přemysl Sobotka 263
Bohuslav Svoboda 99
Jan Švejnar 1451
Miloš Zeman 643
někdo jiný 1047

Další prezidentští kandidáti, o nichž se hovoří

  • Jan Fischer (61) - expremiér a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, nestraník. Fischer strávil takřka celý profesní život v Českém statistickém úřadě (ČSÚ), od roku 2003 byl jeho předsedou. Od dubna 2009 do července 2010 byl předsedou dočasné vlády, která vznikla po demisi vlády Mirka Topolánka (ODS). Letos počátkem ledna potvrdil, že bude v přímé prezidentské volbě kandidovat na funkci hlavy státu.
  • Jan Švejnar (59) - ekonom, profesor na Michiganské univerzitě (USA), nestraník. Byl kandidátem ve volbě prezidenta začátkem roku 2008 (podporovaly jej ČSSD, Strana zelených a senátorské kluby SNK ED a Klub otevřené demokracie; ve třetím kole druhé volby zvítězil Václav Klaus).
  • Miroslava Němcová (59) - předsedkyně Poslanecké sněmovny (od 2010), první místopředsedkyně ODS. Ve sněmovně je od roku 1998, do roku 2002 byla místopředsedkyní a od roku 2006 první místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Z jejích slov vyplynulo, že by přijala nominaci na funkci prezidentky, ale že preferuje nepřímou volbu prezidenta.
  • Tomio Okamura (39) - podnikatel převážně v cestovním ruchu. Narodil se v Tokiu (matka pochází z Moravy, otec z Japonska), ale většinu života prožil v Čechách. Prezidentskou kandidaturu sice nevyhlásil, nicméně byl médii zařazen do několika internetových anket o možné budoucí hlavě státu, ve kterých získal velkou podporu čtenářů.
  • Karel Schwarzenberg (74) - ministr zahraničí a předseda strany TOP 09. Již loni v říjnu oznámil, že se rozhodl přijmout kandidaturu na prezidenta republiky. Potomek významného šlechtického rodu žil od roku 1948 v zahraničí, do vlasti se vrátil po pádu komunistického režimu. Mimo jiné byl kancléřem prezidenta Václava Havla a senátorem.
  • Přemysl Sobotka (67) - první místopředseda Senátu, předseda ODS v Libereckém kraji. Původní profesí lékař pracoval jako primář rentgenologického oddělení liberecké nemocnice. Senátorem je od roku 1996, od prosince 2004 do listopadu 2010 předsedou Senátu.
  • Miloš Zeman (67) - bývalý premiér, nyní čestný předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). V minulosti několikrát připustil, že by v případě přímé volby prezidenta kandidoval.

Michaela Černá

Najdete na Lidovky.cz