Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Body zlomu Ovčáčkova Twitteru. Zmapovali jsme, kdy začal ve výrocích přitvrzovat

Česko

  8:00
PRAHA - Zpočátku si Jiří Ovčáček vystačil pouze s pražskou kavárnou a červenokaretníky. Později však do svého repertoáru „útoků“ na Twitteru přidal i politickou opozici a odpůrce sbližování s Čínou. Analýza serveru Lidovky.cz ukázala, že hradní mluvčí je ve svých nevybíravých vyjádření stále aktivnější. Ze získaných dat lze vypozorovat „body zlomu“ v Ovčáčkově komunikaci.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Útoky na oponenty pomocí Twitteru začaly u Ovčáčka velmi pozvolna. V loňském únoru a březnu minulého roku se jemně „otřel“ jen o odpůrce prezidenta s červenými kartami a Českou televizi. První zlom, kdy hradní mluvčí přitvrdil, však nastal, když začal zveřejňovat „důkazy“ proti novináři Ferdinandu Peroutkovi, který podle prezidenta morálně selhal. Měl napsat článek Hitler je gentleman, který se nenašel a odborníci pochybují o jeho existenci.

Ovčáčkovy kontroverzní tweety postupem času. Každý sloupec reprezentuje jeden...

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ: Ovčáčkovy kontroverzní tweety postupem času. Každý sloupec reprezentuje jeden měsíc.

První zlom: Peroutka a akademici

V dubnu takto Ovčáček vypálil osm útoků na Peroutku a následně se přidala aféra, kdy Hrad odmítl jmenovat tři profesory. Toto stanovisko se snažil Ovčáček bránit a zveřejňoval kompromitující materiály na jednotlivé akademiky.

Co je podezřelého na „Peroutkově“ článku Hitler je gentleman?

Co je podezřelého na „Peroutkově“ článku Hitler je gentleman? Překlep ve jméně. Prázdná rubová strana. Bezpatkové písmo titulku. Novotou vonící fotka Masaryka.

Druhý zlom: rudé trenky nad Hradem

K výraznému nárůstu útočných příspěvků na Ovčáčkově twitterovém účtu došlo po vyvěšení rudých trenek místo standarty skupinou Ztohoven na konci loňského září a vygradovalo 17. listopadu, kdy si příznivci prezidenta zamluvili Albertov pro svou demonstraci na podporu hlavy státu.

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském...

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké rudé trenýrky.

Třetí zlom: návštěva čínského prezidenta

K razantnímu zlomu však došlo během přípravy a následné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března 2016. Ovčáček tehdy kritizoval ničení čínských vlajek podél silnice a lidi, kteří s návštěvou vůdce asijské velmoci nesouhlasili. Opřel se i do „angažovaných umělců“ a politické opozice – převážně TOP 09, občanům s tibetskými vlajkami a studentů.

Ovčáčkovy terče

Podívejte se, o koho se otřel na Twitteru
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016

Od návštěvy prezidenta Číny začal Ovčáček hojně tweetovat - počet jeho příspěvků měsíčně přesáhl dvě stovky (s výjimkou dvou měsíců). Stejně tak se na Twitteru i razantně zvýšily útoky proti oponentům prezidenta.

Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka,...

Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. Mluvčí Daněk uvedl, že policie po pachatelích pátrá.

Čtvrtý zlom: Brady a Řízení letového provozu

Poslední měsíc nemá v Ovčáčkově twitterové kariéře obdoby. Dokázal vyprodukovat tolik útoků, urážek či nepříjemných narážek proti svým a prezidentovým oponentům, jako za celý loňský rok či za poslední tři měsíce.

Na Staroměstském náměstí se konalo alternativní předávání vyznamenání.

Na Staroměstském náměstí se konalo alternativní předávání vyznamenání.

Jiří Ovčáček (u mikrofonu) a Jindřich Forejt v době kauzy kolem Miloše Zemana a...
Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a...

Může za to především kauza strýce ministra kultury Jiřího Bradyho, ten měl být podle Daniela Hermana (KDU-ČSL) vyškrtnut ze seznamu vyznamenaných, neboť se sešel s dalajlámou. Dále k vyššímu číslu Ovčáčkových „otření“ přispěla i „devítiminutová“ aféra. Delegace prezidenta přijela pozdě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče. Z toho Ovčáček obvinil Řízení letového provozu. Za svou chybu se později omluvil.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat