8. ledna 2014 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj proti korupci? Funguje do doby, než někoho zavřou, vyprávěl Rath

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Začátkem dubna dorazil David Rath na večeři k Petru Kottovi a Kateřině Pancové. Kromě jídla však dostal podle policie třetinu z dvoumilionového úplatku za vybavení domova důchodců a pavilonu v kladenské nemocnici. Poslední nahrávka z domu v Rudné u Prahy také obsahuje dlouhou diskuzi o tehdejší politické a ekonomické situaci.

Schůzka v domě Kotta a Pancové proběhla 2. dubna 2012 večer. "To je za DD pavilon. Prosimtě, voni pak musej něco seškrtat," otočil se Kott k Rathovi, zatímco Pancová připravovala večeři. "TO" podle obžaloby znamená třetinu z úplatku dva miliony za vybavení domova důchodců a Niederleho pavilonu v areálu nemocnice Kladno. 

ČTĚTE TAKÉ:


Kott pak s Rathem řeší jakousi další zakázku. "Já mu musím říct jasnou informaci. Doporučoval bych, abych mu řek tohle, protože dostaneš, co si řekneš. Prostě řekneš: chci tohle. Dostaneš a von bude vědět, že to funguje," radí Rathovi Kott. Část nahrávky je ale špatně slyšitelná kvůli zvukům z kuchyně. 

Rath: Narozdíl od Bendla se nemusím radit s Janouškem

Za cinkání příborů pak trojice na záznamu diskutuje o nejrůznějších tématech. "Narozdíl od Bendla skutečně vládnu, on se musel furt dohadovat s Janouškem. Pak to není taková vostuda, že ti číšník řeší zdravotnictví," nebere si Rath servítky na adresu svého předchůdce v čele Středočeského kraje.  

Pancová si třeba postěžuje, ze tehdejší ministr dopravy Vít Bárta narušil zaběhlý systém stavebních zakázek v dopravě. "Co mi říkal Pilát o Bártovi, tak to je debil. Prej chce to sundat  50 procent," tlumočí rozhovor se šéfem stavebního gigantu Metrostav, jehož policie v kauze Rath taktéž obvinila.

Trojice, která si podle policie jen několik minut před tím předala úplatek, se pustila i do diskuze o korupci a řeč došla i na nedávno zavražděnou šedou eminenci ČSSD v Severočeském kraji Romana Housku a jeho partnerku, tehdejší hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou.  

"Boj proti korupci? Hlavně to funguje do doby, než zavřou někoho, třeba Vaňhovou s Houskou. Nemůžeš vyloučit při tom množství lidí, že to jsou blbci, kteří se nechají chytit s 50 tisíci. Boj s korupcí je nesmysl, protože to nás spláchne," filozofoval Rath.  

Sobotka má někdy šílený nápady

Nit nezůstala suchá ani na ČSSD a jejím předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. "On má někdy šílený nápady. Ty naši blbci by byli schopný si po volbách sednout a nedělat nic s tim, že nejsou peníze," stěžoval si Rath. Zajímavý detail: většinu času mluví on, Kott s Pancovou spíše přizvukují. 

"Nechápu, proč tak dlouho tam běžel rozhovor, který s případem nesouvisí," divil se Rath po skončení přehrávání. Celý rozhovor se prý odehrával přímo v kuchyni, trojice se prý bavila o investičních akcích v kraji.  "Dostal jsem tam nějaké tabulky, které jsem si odnesl do úřadu," tvrdil Rath. 

Přehráním této nahrávky soud dokončil pouštění prostorových odposlechů, následovat budou záznamy telefonické komunikace a čtení e-mailové pošty. Státní zástupce Petr Jirát tvrdí, že na záznamech jsou klíčové důkazy o manipulacích se zakázkami ve Středočeském kraji. 

  • 13Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz