Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kůrovec ustupuje, na Šumavě letos dřevorubci pokácí méně stromů

Stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Holého vrchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Holého vrchu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VIMPERK Na Šumavě letos pokácí 70 tisíc stromů zasažených kůrovcem. Je to o 170.000 méně než loni a o 280 tisíc méně než v roce 2010. Kvůli kůrovci už na Šumavě padl milion stromů, řekl v pátek mluvčí národního parku Pavel Pechoušek. Miliontý strom slavnostně pokácí dřevorubci v sobotu poblíž Modravy na Klatovsku. Podle ekologů by ale k poklesu rojení škodlivého brouka došlo i bez zásahů.

"Čísla posledních týdnů jednoznačně prozradila, že kůrovec je v zásadním ústupu. V roce 2010 bylo na konci 33. týdne pokáceno 204.000 stromů, v roce 2011 pak 190.000 stromů a letos je to pouze 50.000 stromů," uvedl náměstek ředitele šumavského parku pro lesní ekosystémy Jan Kozel.

Oheň ve stohu slámy

Dřevorubci sanací dřevin chtějí zabránit tomu, aby se kůrovec dál šířil do zdravého lesa. Pokud by se nekácelo, lýkožrout by podle vedení parku zničil další miliony stromů.

"Ve smrkových monokulturách, které bohužel na Šumavě převažují, je kůrovec jako oheň ve stohu slámy. Hoří tak dlouho, dokud celý neshoří, nebo dokud ho někdo neuhasí. Nám se za poslední rok a půl podařilo kůrovcový požár zmírnit natolik, že zbývající plamínek dohoří už příští rok," řekl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.

ČTĚTE VÍCE:

Jaromír Bláha z Hnutí Duha se domnívá, že výskyt lýkožrouta by ochabnul i bez sanací lesa. Podle něj se jedná o přirozený proces. "Gradace kůrovce po několika letech sama opadá. Naznačoval to už minulý rok, kdy se snížil počet napadených stromů," řekl Bláha.

"Věřím, že jak panovaly neshody a vedly se ostré debaty, zda, kde a jak zasahovat proti kůrovci na Šumavě, tak zpráva o tom, že kůrovcová kalamita končí, bude přijata všemi jako jednoznačně pozitivní. Je především příznivá pro národní park a životní prostředí," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Bláha se domnívá, že konec kůrovcové kalamity může přispět i ke zklidnění napjaté situace mezi vedení parku a ekology. Podle něj prý opadnou emotivní reakce obou stran. "Teď jen záleží na tom, jaká bude budoucnost parku. My pevně věříme, že stále zůstane minimálně zachován rozsah zón ponechaných napospas přírodě," řekl Bláha.

Letecké snímkování

Podle Mánka však v bezzásahových zónách kůrovec každý rok zničil v posledních čtyřech letech 1000 hektarů lesa. Pro letošek prý zůstalo v lokalitách, v nichž se nezasahuje, 1200 hektarů lesa. Mánek řekl, že většinu z této plochy už škodlivý brouk napadl.

"Pro příští rok už nebude zdroj kůrovce nijak zásadní. Definitivní informace budeme mít až po leteckém snímkování, které právě v těchto dnech začíná," řekl ředitel parku.

Kůrovcová kalamita prý vypukla v roce 2008 poté, co po ničivém orkánu Kyrill zůstaly v lese nezpracované polomy a lýkožrout je napadl. Kvůli postupnému snížení objemu těžení napadených stromů však šumavský park zruší manipulační sklad v Nové Peci na Prachaticku, kde pracuje 18 lidí.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.