Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brabec odmítl říct nové informace o kyanidu v Bečvě, nechce prý mařit policejní vyšetřování

Česko

  14:38aktualizováno  18:25
Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na výboru pro životní prostředí odmítl říci nové informace k ekologické katastrofě na Bečvě, při níž únik kyanidu 20. září zabil desítky tun ryb. Podle něj by to mohlo mařit vyšetřování. Podobně se vyjádřil i ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Brabec také označil za absurdní některé spekulace ohledně okolností havárie.

„Hlavní je, aby byly podpořeny projekty, které budou mít hlavu a patu,“ říká ministr Brabec. foto: Petr EretMAFRA

V úvodu zpravodaj František Elfmark (Piráti) položil Brabcovi několik otázek na vyšetřování, místo, odkud kyanid unikl, i opatření, která by takovým haváriím zabránila.

Rozbory z Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt niklu. Kyanidy už prý ve vodě nejsou

Brabec uvedl, že nemůže ovlivnit rychlost vyšetřování, byť mu vadí, že trvá tak dlouho. Litoval toho, že koncem září napsal na twitter, že věří, že viník bude odhalen do několika hodin. Poté několikrát zdůraznil, že se jedná „o živý spis“ a další informace bude poskytovat sama policie. 

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.
Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.

Řekl také, že se mu „chce řvát“, když vidí spekulace o rozsáhlém spiknutí, do kterého by měly být zapojeny desítky úředníků kvůli zametení stop. Míní také, že vznikla mylná představa, že ČIŽP vyšetřování těchto akcí řídí.

Brabec pak poznamenal, že se MŽP a Ministerstvo zemědělství dohodlo s rybáři že jako pomoc k opětovnému zarybnění řeky po havárii dostanou 7,5 milionu korun.

Vyšetřování otravy Bečvy. Policie stále čeká na posudky znalců

Ředitel ČIŽP Geuss popsal pozici ČIŽP při vyšetřování. Řekl, že organizace nepatří ke složkám integrovaného systému. Její kompetence jsou vymezeny a k některým haváriím ani nejsou přizváni. Podotkl také, že řízení praxí při zneškodňování havárií přísluší vodohospodářským, případně krajským úřadům. 

Později se také Brabce tázala na metodický pokyn pro prošetřování havárií. Brabec odpověděl, že postup vyplývá z vodního zákona, je však do jisté míry individuální. Poznamenal, že resort bere havárii jako „poučení“ a lepší instruování vodoprávních úřadů. 

Předsedkyně výboru DANA Balcarová (Piráti) nato na twitteru uvedla, že Brabec s Geussem „hází odpovědnost“ za šetření havárie na vodoprávní úřad. Podle ní „motají“ řízení prací na zneškodnění havárie s prošetřením jejích příčin.

Členka výboru Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chtěla vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření.

Bečva se po kyanidu zotaví až za 12 let, říká Kocián z rybářského svazu. Některé ryby se podle něj těžko shánějí

Na dotaz zda se bude zasazovat o to, aby se Bečva jako bod projednala ve Sněmovně, řekl, že o to stojí, byť neovlivní zda na to dojde. Při prvním pokusu se poslanci k bodu o havárii nedostali, Brabec se tehdy také z jednání omluvil. Ve středu opět podotkl, že i ve Sněmovně však zřejmě nepoví nic nového.

Brabec v říjnu uvedl, že je v podezření areál bývalé Tesly Rožnov, ve středu to označil jako jeden z „vyšetřovacích scénářů“.

Podle některých svědectví začaly ryby hynout až o několik kilometrů dále, než se v počátcích vyšetřování uvádělo. O nesrovnalostech pojednává také nedávný článek Deníku Referendum, kteří uvedl, že kyanid se dostal do řeky právě v blízkosti chemičky DEZA. Ta se od možného zavinění distancovala krátce poté, co se havárie stala.

Sdružení Arnika ve středu ocenilo, že výbor vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům. Jindřich Petrlík z Arniky připomněl, že tyto požadavky z petice Řeka bez jedů podepsalo 5000 lidí. Zároveň zkritizoval jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo dnešní jednání neveřejné.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!