Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brady převzal ve Sněmovně pamětní medaili a list

Česko

  10:37aktualizováno  12:56
PRAHA - Pamětník holokaustu Jiří Brady ve čtvrtek při slavnostním shromáždění Sněmovny převzal od jejího předsedy Jana Hamáčka pamětní medaili a list. Sněmovna ocenila osmaosmdesátiletého Bradyho za jeho celoživotní postoje a neúnavný boj za lidská práva.

Jan Hamáček předává Jiřímu Bradymu pamětní medaili a list. foto: ČTK

Podnětem k uspořádání slavnostního shromáždění se stala aféra kolem udělení státního vyznamenání Bradymu, kterého na něj navrhla prezidentu Miloši Zemanovi právě dolní komora.

„Poslanci zde shromáždění by vám chtěli ze srdce poděkovat za vše, čím jste ve svém životě přispěl k tomu, aby lidé už nikdy nemohli zažívat utrpení, kterými jste prošel vy, vaše rodina a všichni vaši tehdejší spoluobčané židovského původu,“ řekl při zhruba desetiminutové slavnosti Hamáček. Připomněl Bradyho pomoc českým emigrantům a zásluhu o obnovu demokratických v Česku po roce 1989.

Brady by si podle mínění dolní komory, jak uvedl Hamáček, státní vyznamenání zasloužil. „Věřím, že pocity nenaplněného očekávání vystřídá radost z toho, že události posledních dnů vzbudily opravdovou vlnu živého zájmu české veřejnosti o váš životní osud a odkaz,“ řekl. Bradyho přítomnost ve Sněmovně je podle jejího předsedy signálem, že navzdory vypjatým emocím je možná shoda. „Ačkoli zastáváme různé názory a postoje, smiřuje nás hluboká úcta ke všemu, co jste prožil a vykonal a k hodnotám, které v sobě váš odkaz nese,“ dodal Hamáček.

Slavnosti, v jejímž závěru zazněla státní hymna, přihlíželi z galerie i Bradyho rodinní příslušníci. V sále byli přítomní členové vlády v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Prázdné naopak byly lavice poslanců KSČM. „Pan Brady emigroval po nástupu komunistů, žil a působil v emigraci, a to mu nezapomenou, to je taková česká malost strašná,“ komentoval to Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle iniciátorky shromáždění, Miroslavy Němcové (ODS), komunisté nikomu nechyběli.

Bradyho po jeho víkendovém příletu do ČR ocenila řada institucí.
Muže, jenž přežil holokaust, po odchodu do Kanady pomáhal emigrantům a celý...

Sněmovní ocenění není jediné, kterého se Bradymu dostalo. Pamětní medaili Karla Kramáře ve čtvrtek obdržel od premiéra. Muže, jenž přežil holokaust, po odchodu do Kanady pomáhal emigrantům a celý život přednášel o nacistických hrůzách, ocenilo už ve středu také město Praha a chystá se k tomu například olomoucká univerzita a město Brno.

Aféru kolem udělení státního vyznamenání odstartovalo vyjádření ministra kultury a Bradyho příbuzného Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle kterého mu Zeman řekl, že Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s tibetským duchovním vůdcem setkal a Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.

Bradyho po jeho víkendovém příletu do ČR ocenila řada institucí. Převzal již například Klíč od obce pražské na Staroměstské radnici od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) či cenu Prix Irene Židovské obce Praha. Ve čtvrtek dopoledne ho plánuje na slavnostním shromáždění ocenit i Poslanecká sněmovna.

Rodák z Nového Města na Moravě Brady prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se mimo jiné významně angažoval v pomoci krajanům. Přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holokaustu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat