29. listopadu 2017 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Branný výbor povede Černochová. Nechci z něj dělat bojiště, vzkázala členům

Jana Černochová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Černochová. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Předsedkyní sněmovního výboru pro obranu ve středu byla zvolena jeho dlouholetá členka Jana Černochová (ODS). V souladu s dohodami poslaneckých klubů byla jedinou adeptkou, v tajné volbě získala 15 ze 17 hlasů. Členům výboru řekla, že z něj nechce mít bojiště. Ráda by prosadila uzákonění minimálních výdajů na obranu a jednodušší schvalování armádních misí. Další výbory obsadili Marek Benda a Radka Marxová.

Obě úpravy prosazovala Černochová spolu s kolegy z výboru už v závěru minulého volebního období Sněmovny, dolní komora je ale nestihla projednat. První z úprav má zajistit, aby výdaje na obranu neklesly pod dvě procenta hrubého domácího produktu. Ústavní novela by pak měla zajistit, aby vláda mohla sama rozhodnout o vyslání vojáků do záchranné mise v zahraničí nebo do misí v rámci sil velmi rychlé reakce NATO.

Předsedkyně výboru by byla ráda, aby se jeho členové na těchto úpravách shodli a o dohodu se snažili i v budoucnu. Nechtěla by „dělat z výboru bojiště“. „Nejdůležitější je, abychom se tady neštengrovali na tématech, která nejsou podstatná. Dělat si politiku na oblasti bezpečnosti a obrany by bylo špatně,“ uvedla politička.

Černochová je zároveň starostkou Prahy 2. Vedení ministerstva obrany i jeho kontrolního orgánu budou mít poprvé na starosti ženy, pokud se ministryní obrany ve vládě předsedy ANO Andreje Babiše stane dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Výbor pro obranu je zatím sedmnáctičlenný, v příštích dnech by ho ale měl posílit ještě poslanec ODS Pavel Žáček.

Benda a Maxová v čele dalších výborů

Sněmovní ústavně-právní výbor povede dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Do čela sociálního výboru zvolili jeho členové Radku Maxovou (ANO). Naopak zahraniční výbor zatím předsedu volit nemohl, proto projednávání bodu přerušil. Do jeho čela by měl zamířit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), až skončí jeho vládní angažmá.

Zaorálek jako ministr nemůže být ani členem zahraničního výboru, jedno místo v něm proto zůstává neobsazeno. Výbor nyní dočasně řídí jeho bývalý předseda Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Benda je poslancem desáté volební období, právní výbor vedl i v letech 2006 až 2010 a taky v roce 2012. Po nynějším zvolení uvedl, že se pokusí, aby byla atmosféra při jednáních výboru navzdory možným politickým sporům dobrá. Nikdo by neměl být vyvyšován nebo vylučován, řekl.

Místo v čele právního výboru připadlo ODS na základě politických dohod. Při volbě předsedy ale padl i návrh na protikandidáta, když poslanec ANO Miloslav Janulík nominoval bývalou ministryni spravedlnosti a kolegyni z hnutí Helenu Válkovou. Válková uvedla, že byla jeho krokem příjemně zaskočena a že práci ve výboru zná z minulého volebního období. Kandidatury se však vzhledem k dohodám o obsazení vedení výborů vzdala.

Benda získal ve volbě hlasy všech 20 přítomných členů. Podotkl, že nepatří k lidem, kteří se tváří, že nevolí sebe sama.

Členové sociálního výboru zvolili Maxovou podle informací ČTK hlasy 22 členů, jeden byl proti. V minulém volebním období byla Maxová místopředsedkyní tohoto výboru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz