Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brezalauspurc aneb kdo kde válčil roku 907

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ Takových měst a vesnic jsou po Česku, Slovensku, ale i Polsku nebo Rumunsku spousty. Jejich dnešní jméno má s tím původním společného asi tolik, jako má Kaliningrad pro bývalou metropoli Východního Pruska společného s Královcem. Tak ho pojmenoval jeho zakladatel - Přemysl Otakar II.

Když ale jde o hlavní město státu, stává se název věcí prestiže. Také proto, aby se zdůvodnilo cosi jako přirozený nárok. Zvláště když žádný takový přirozený nárok nikdy neexistoval.

Mluvíme tu o Bratislavě, která toto jméno nosí necelé století, respektive od roku 1919. Bratislava se tak podle všeho nikdy nejmenovala, získala ho na základě vládního dekretu, zřejmě na oslavu dnes už neexistujícího bratrského soužití Čechů a Slováků.

Pressburg nebo slovensky Prešpurk byl stovky let korunovačním a sídelním městem Uher. Tato po Budapešti druhá uherská metropole byla po staletí městem hlavně německým, židovským, pak maďarským a až pak trochu slovenským. Asi jako v Česku do roku 1945 Liberec (Reichenberg) nebo Karlovy Vary.

Jen máloco lze ale použít k politickým účelům tak ohebně jako jazykovědu a historii raného středověku, z něhož v naší části Evropy neexistují prakticky žádné písemné záznamy.

SNS ví všechno nejlépe

„Bellum pessimum fuit ad Brezalauspurc IIII nonas Iulii“ neboli přeloženo z latiny „Velmi nešťastná bitva se odehrála u Brezalauspurcu 4. června“. Tato věta z opisu (originál se nezachoval) Salcburských análů z roku 907 o porážce Bavorů Maďary se dnes vykládá jako první zmínka o Bratislavě. Brezalauspurc je prý zkomolený název „Preslav hrad“. „Preslav měl být podle některých názorů třetí syn Svatopluka,“ píše se ve ve zdůvodnění Národní banky Slovenska, která měla k jedenácti stům let Bratislavy vydat zlatou pamětní minci.

Nevydá. Podle vítězného návrhu výtvarníka Petra Valacha měla být na jedné straně mince zobrazena hypotetická podoba skutečně existující velkomoravské baziliky na Bratislavském hradě. Problémem se stala druhá strana, kde Valach vyobrazil bavorskou jízdu a jako připomínku toho, kdo tehdy zvítězil - staromaďarského jezdce.

„Podstatná je zmínka o více než 1100 let trvající existenci hlavního města Bratislavy dokonce v příbuzném názvu,“ uvedl šéf poslanců vládní Slovenské národní strany (SNS) Rafael Rafaj. Zobrazení Maďara, jak navíc říká předseda SNS Ján Slota, „na malém ošklivém koníku“ považuje Rafaj za provokaci

Podle SNS Maďaři v roce 907 totiž porazili nejen Bavory, ale možná i Slováky. Což je stejně tak jisté, jako že Brezalauspurc je skutečně Bratislava.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: