Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Brněnské hodiny matou lidi

Česko

  9:48
BRNO - Kolik je hodin? Pouliční hodiny v Brně na to neodpoví. Dobrá polovina jich ukazuje jiný čas, než ve skutečnosti je. A rozbitých či neseřízených časoměřičů přibývá.

Troje hodiny na Komenském náměstí. Každé ukazují jinak. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Válku majitelům reklamních hodin vyhlásí radnice městské části Brno-střed. Z původně dobré služby pro obyvatele se stala noční můra, jen málokteré hodiny ukazují přesný čas. Většinou jde o reklamní hodiny soukromých firem.

Na radnici začali hledat právní cestu: Uvažují i o tom, že by mohli vypovídat smlouvy o pronájmu pozemků pod hodinami. „Dostáváme se do situace, kdy hodiny matou. Sraz na tradičním místě Pod hodinami v České ulici znamená dát si schůzku pod nefunkčním artefaktem,“ řekla LN starostka Brna-středu Dagmar Hrubá.

Podle ní osloví správce hodin, na něž mají spojení, a dají jim termín k nápravě nejpozději do změny na letní čas. „Pak začneme jednat,“ dodala.

Právníci se přou, nakolik mohou radnice do nastavování hodin zasáhnout. Největší šance podle nich mají tam, kde jsou hodiny upevněné na městském majetku nebo stojí na městském pozemku.

„Dále je teoreticky možné uplatnit stavební zákon, který umožňuje úřadům nařídit vlastníkovi, aby zajistil údržbu své stavby,“ potvrdili nezávisle na sobě brněnští právníci. Žádný z nich však dosud takový případ nezaznamenal.

Liší se i údaje na cifernících téhož hodinového stroje
„Bylo by to velice komplikované, záleželo by na konkrétním případě. Musíme vzít v úvahu, jestli je to ještě přípustná míra omezení vlastnictví,“ podotkl například právník Ondřej Doležal.

Nic ale neomezuje, aby se o podobný krok úřad pokusil. „Mezi důvody, které mu umožňují nařídit nezbytné úpravy, je v zákoně i hledisko estetické, takže vyloučit to nelze,“ připustil Vladimír Loutocký, který na brněnské právnické fakultě studuje veřejnou správu.

Brněnské hodiny se nyní liší nejen od skutečného času, ale rozdíl je třeba i mezi ciferníky téhož stroje. Týká se to právě i nejslavnějších brněnských hodin na rohu České a Joštovy. Rozdíl mezi jejich dvěma ciferníky je tři čtvrtě hodiny. „Hodinář, který nám stroj spravoval, bohužel zemřel.

Nyní hledáme firmu, která by hodiny opravila, ale je to složité, stroj je pro většinu z nich už příliš velký,“ potvrdila Renata Horázná z uzenářství Steinhauser, které hodiny provozuje. Za chybu se omluvila s tím, že ji chtějí co nejdříve napravit.

Podobné problémy jsou i na dalších hodinách - na Komenského náměstí je rozdíl mezi ciferníky bezmála čtyři hodiny, problém mají i jiné chronometry. Při nedávném testu reportéři brněnské MF DNES napočítali v Brně ze čtrnácti hodin osm problémových.

Redaktoři LN pro změnu zaznamenali minulý týden problém i s chronometrem na věži Staré radnice, ten je však už opravený. „Byl to krátkodobý výpadek,“ uvedla Eva Pánková z Brněnského kulturního centra. Většina věžních hodin na rozdíl od těch uličních funguje v Brně správně.
Autoři: ,

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....