Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno a okolí budou při vládních opatřeních považovány za jeden okres. Výjimku dostala i Plzeň

Česko

  19:30aktualizováno  22:43
Praha - Okresy Brno-město a Brno-venkov budou od pondělí pro účely vládního opatření zakazující pohyb lidí mezi okresy považovány za jeden. Policie tak na hranicích těchto dvou okresů nebude kontrolovat. Novináře o tom v neděli večer informoval policejní mluvčí Pavel Šváb. Obyvatelé Plzně zase budou moci jezdit nakupovat do hypermarketu Globus v blízkosti městské čtvrti Košutka, přestože obchodní centrum je v okrese Plzeň-sever.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Dopravní podnik města Brna

„Podle aktuálního sdělení Ministerstva vnitra ČR budou pro účely krizového opatření okresy Brno-město a Brno-venkov sloučeny do jednoho celku. Nebudou tedy realizovány meziokresní kontroly mezi městem a venkovem,“ uvedl Šváb.

Omezení pohybu čelí kritice ze všech stran. V nejmenší obci Česka se obyvatelé projdou jen od cedule k ceduli

Podle poslankyně za ANO Taťány Malé, která žije v Lelekovicích na Brněnsku, se na ni obracela řada starostů i obyvatel. „Jednala jsem s panem premiérem i panem ministrem vnitra Hamáčkem na základě hromady žádostí lidí, kteří žijí na Brněnsku, ale všechny vazby mají v Brně. Tyto okresy jsou propojené jako třeba okresy Prahy. Navíc pokud je cílem snížit mobilitu, tak je jistě lepší jet na nákup dva kilometry a přejet do jiného okresu než desítky kilometrů za cenu setrvání v jednom okrese,“ řekla Malá.

Na komplikace spojené s rozdělením okresů reagoval již dříve například starosta Březiny na Brněnsku Martin Habáň, který plánoval vládě odeslat výzvu a sbíral podpisy i dalších starostů.

Další výjimku dostala Plzeň

Výjimka pro zákaz pohybu mezi okresy bude platit též v Plzni, kde velké obchodní centrum za městem spadá do jiného okresu. „Pokud bychom tu výjimku neudělili, tak v Plzni zítra vypukne dopravní kolaps,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček deníku BLESK. Ministr mluvil o obchodním centru Globus, které leží těsně za hranicemi Plzně v okrese Plzeň-sever.

Dodržování opatření bude kontrolovat přes 30 tisíc členů policie, armády a celní správy. Vytipovali si stovky stanovišť

Informaci následně potvrdila i policie. „Ministr vnitra dnes ve večerních hodinách udělil výjimku z omezení pohybu a pobytu osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území Plzně, kteří tedy mohou za účelem nákupu a služeb též do katastrálního území obce Chotíkov,“ informoval mluvčí plzeňské policie Pavla Burešová.

Možnost udělení výjimky udělila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) vláda na nedělním jednání. Výjimky se mají týkat míst, kde by byl zákaz cestování mezi okresy nelogický.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda od pondělí zpřísní opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Kromě zákazu pohybu lidí mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad, nařízení také ukládá lidem trávit volný čas včetně například procházek do přírody v místě bydliště.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat