Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Budou čeští politici létat v tryskáči z Moskvy? Nahradit se musí letouny, které jsou poruchové či zastaralé

Letoun Global 5000 od firmy Bombardier foto: Volné dílo: Arpingstone; Wikimedia

Původní zpráva
Praha - Ministerstvo obrany vybírá do vládní letky nový stroj určený pro přepravu VIP osob z řad ústavních činitelů. Hledá se náhrada za letouny Jak-40 a Challenger, který kvůli poruchám není mezi politiky populární. Stroj s minimálním doletem 8000 kilometrů má poskytnout pohodlí pro 14 až 19 cestujících.
  5:00

Resort loni v říjnu vypsal tendr za 800 milionů korun a v prosinci dvě ze tří nabídek vyloučil. Jak nyní zjistily LN, v soutěži zůstala společnost Omnipol spojovaná s vlivným zbrojařem Richardem Hávou. Ta nabídla zánovní tryskáč Global 5000 kanadského výrobce Bombardier. Zajímavé ovšem je, že přímo tento stroj provozovala ruská společnost Insat Aero, která sídlí v Moskvě.

„Byl vybrán uchazeč s nejnižší nabídkovou cenou,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. „Tendr ale dosud nebyl uzavřen, protože jedna z neúspěšných firem podala námitku a nyní běží zákonná lhůta související s jejím vypořádáním. Do ukončení celého procesu není možné poskytnout bližší informace,“ dodal. I zbylí dva zájemci nabízeli model Global 5000.

Grafika - Současná flotila vládní letky.

Nákup vládního byznysjetu se přitom protahuje. Tendr už loni jednou obrana musela zrušit, protože se do něj přihlásil jen jediný zájemce. Faktem ale je, že na podání nabídky, která zahrnuje i servis a proškolení personálu, byly jen dva týdny.

Obrana pořizuje nové stroje. Letadla vozící vládní činitele nestíhají poptávku po zahraničních cestách

Ani nově vypsaný tendr z loňského října není dosud u konce. „K uzavření kontraktu v nejbližších dnech rozhodně nedojde,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Otázky k vlastníkovi „vítězného“ letounu a ke společnosti Insat Aero, která ho provozovala, ponechal bez odpovědi. LN přitom zajímalo, jestli ministerští úředníci vědí, kdo je konečným příjemcem téměř miliardy, kterou obrana vítězi tendru zaplatí. Resort pouze uvedl, že „součástí doručených dokumentů byly i informace o historii nabízených letounů“.

A zase ti prostředníci

Ohledně vlastnictví letounu nechtěla prozradit bližší detaily ani Marika Přinosilová, ředitelka marketingu a komunikace společnosti Omnipol. „Nemohu vám momentálně okomentovat žádnou účast ve výběrovém řízení,“ řekla LN Přinosilová. Stejně reagovala na dotaz k současnému vlastníkovi nabízeného letounu Global 5000 kanadské společnosti Bombardier.

Pikantní na tom přitom je, že armádní zakázka na byznysjet probíhá přes zprostředkovatelskou společnost. V minulosti se firmy, které kontrakt s resortem obrany pouze zprostředkovávají, ale samy nevyrábějí zboží ani neposkytují poptávané služby, staly terčem kritiky. Cenu zakázky totiž zbytečně navyšují.

Mezi kritizovanými společnostmi se ocitla i firma Omnipol, která zprostředkovávala například nákup armádních letounů CASA. Dodnes kvůli údajnému předražení zakázky čelí obžalobě exministryně obrany Vlasta Parkanová a ředitel tehdejší sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk.

Omnipol zajišťuje také servis a údržbu letounu vládní letky Cl-601-3A Challenger, rovněž od společnosti Bombardier. Ten byl vyroben v roce 1991. Právě relativní stáří prodražuje jeho další provozování.

Úzký koridor

Do složité situace se dostal resort nyní kvůli tomu, že ve skutečnosti zadal několik limitujících podmínek. Ty podle leteckých expertů, se kterými LN hovořily pod podmínkou anonymity, neumožnily jednat přímo s výrobci.

Překážkou podle nich byla zejména nízká předpokládaná cena zakázky ve výši 661 milionů korun bez DPH. Resort tím prakticky vyloučil nákup nového VIP letounu západní provenience. To obrana kompenzovala kritériem pro maximální opotřebení stroje ve výši 4000 nalétaných hodin a datem výroby po 1. lednu 2012. Letadla z druhé ruky však nenabízejí výrobci, ale zprostředkovatelské firmy. Nejen Omnipol. Podle informací LN byly i dvě další nabídky od zprostředkovatelských společností. Jedné z Česka a druhé ze Švýcarska. Právě Švýcaři si na postup obrany v zadávacím řízení nyní stěžují.

Okruh možných zájemců zužuje i skutečnost, že ministerstvo obrany chce stroj, který uveze minimálně 14 cestujících. To je problematické, protože v daném segmentu se vyrobil jen omezený počet strojů, které by odpovídaly všem ostatním podmínkám.

Autor:

Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?
Umrtvení zubu v těhotenství: Je to bezpečné?

Lokální anestezie, neboli umrtvení zubu, se v těhotenství nemusíte obávat. Anestezie působí pouze v daném místě a do krve se dostává v naprosto...