1. března 2019 11:15, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budu volit sociální demokracii, řekl Zeman na volebním sjezdu ČSSD

Zeman také v Hradci Králové zpochybňoval současné nízké preference sociálních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman také v Hradci Králové zpochybňoval současné nízké preference sociálních... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Hradec Králové Prezident Miloš Zeman bude v květnových evropských volbách volit sociální demokraty. Své rozhodnutí jim oznámil v pátek na sjezdu v Hradci Králové. Uvedl, že to považuje za svůj dárek straně. Někdejší předseda ČSSD doufá, že jako etablovaná strana ČSSD získá v hlasování důstojné místo a nenechá se zahanbit novými subjekty, například Piráty.

Zeman v Hradci Králové také zpochybňoval současné nízké preference sociálních demokratů. Uvedl, že výzkumníky veřejného mínění považuje za obchodníky s deštěm. ČSSD, jejíž preference se nyní pohybují mezi pěti až 12 procenty, může podle prezidenta spoléhat na široký okruh voličů, který kromě zaměstnanců zahrnuje také důchodce. Na tuto většinu podle něj ČSSD zapomínala, když dávala přednost liberálním voličům a menšinám.

Prezident v úvodu zhruba desetiminutové řeči připomenul, že před rokem sociálním demokratům doporučil vstoupit do vlády s hnutím ANO. Líbilo se mu, že sociální demokraté k této otázce uspořádali referendum, a spokojen byl i s jeho výsledkem. Ukázalo se podle něj, že rozhodnutí bylo správné a přineslo výsledky, například zrušení neproplácení prvních tří dnů nemoci, takzvané karenční doby.

„Podobně, jako se říkalo, že největší tajemství atomové bomby spočítá v tom, že ji lze vyrobit, největší tajemství ČSSD spočívá v tom, že se umí, když se chce, ze sedmiprocentní strany zdvihnout a dokáže vstoupit do Strakovy akademie (sídla vlády) hlavním vchodem,“ uvedl prezident. Připomenul tak vzestup ČSSD na konci 90. let, kdy Zeman sociální demokraty dovedl do vlády.

Prezident Zeman řekl, že ČSSD má schopné politiky, ale málo si jich váží....
Zeman na sjezdu ČSSD ocenil, že její členové doporučili v loňském referendu...

Nikdo podle Zemana nemá tak velký potenciál růstu jako ČSSD. Dodal, že jde o miliony zaměstnanců a důchodce. „Na tyto voliče jste zapomněli a odehnali jste je od sebe,“ uvedl a dodal, že někdy měl dojem, že ČSSD je spíše spoluorganizátorem pochodu sexuálních menšin Prague Pride. Prezident řekl, že nemá nic proti menšinám v programu, ale nesmí zapomenout na většinu.

Sociálnědemokratická srdce k sobě zase našla cestu

Podporu, kterou Zeman slíbil straně při volbách do EU, ocenil lídr ČSSD pro tyto volby Pavel Poc. „Sociálnědemokratická srdce k sobě zase našla cestu,“ komentoval Zemanův slib. Současně věří, že prezidentovi rozhodnutí přineslo ulehčení.

Zeman po úvodním proslovu sjezd hned neopustil, sedl si na podiu vedle předsedy Jana Hamáčka a zhruba půl hodiny sledoval vystoupení vrcholných představitelů ČSSD. Ti v devíti bodech shrnuli úspěchy, jak je sociální demokracie vnímá - například zvyšování minimální mzdy, příspěvků na péči či zvyšování bezpečnosti. Zemanovi po tomto vystoupení delegáti poděkovali a jeho odchod doprovodili dlouhým aplausem.

Poc pak spolu s kandidátem evropských socialistů na příštího šéfa Evropské komise Nizozemcem Fransem Timmermansem a europoslankyní Olgou Sehnalovou představil hlavní teze pro evropské volby. Timmermans jmenoval mezi cíly socialistů vyšší platy, jednu kvalitu potravin pro celou EU či zlepšování pracovních podmínek. Poc se chce zaměřit na životní prostředí, například na řešení problémů s čím dál méně fungujícími antibiotiky či hnojivy zničenou půdou.

ČTK