Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bušina policistům přiznal, že byli s Barkovou milenci

Česko

  17:23aktualizováno  19:12
PRAHA - Bývalého náměstka středočeského hejtmana Filipa Bušinu s někdejší přítelkyní rodiny expremiéra Stanislava Grosse nepoutaly dohromady pouze obchodní vztahy, byli milenci. Při líčení městského soudu v Praze to vyplynulo ze čtené výpovědi Bušiny na policii.

Soud Bušina - Barková. Filip Bušina přichází k soudu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Náš vztah tehdy přerostl do partnerského," přiznal policistům Bušina.

Těžko říct, zda za současným soudním jednáním stojí zhrzená láska, Libuše Barková ale tvrdí, že ji bývalý reprezentant v boxu Filip Bušina okradl o nemovitosti na pražském Proseku. S Bušinou se o ně ovšem nesoudí ona, ale podnikatel Manfred Švestka, kterému měla prodat svoji polovinu akcií společnosti Zentra. Firma objekty od ní a Šárky Grossové v roce 2005 odkoupila.

Filip Bušina, který donedávna radil Davidu Rathovi a v současné době je spolu s dalšími lidmi stíhán pro daňový únik za 300 milionů korun, ovšem trvá na tom, že Barková akcie Zentry nikdy nevlastnila. Bušina raketovou dráhu po obvinění z podvodu prozatím ukončil a požádal o přerušení členství v sociální demokracii.

Bušina začal vystupovat jako jediný vlastník Zentry
Podle Švestky vlastnila kontroverzní podnikatelka Barková, odsouzená za pojistný podvod k podmíněnému trestu, spolu s Bušinou společnost Zentra.

Tato firma odkoupila na podzim roku 2005 pozemky a nemovitosti v ulici Na Vyhlídce od Barkové a expremiérovy manželky Šárky Grossové. Bušina však začal vystupovat jako jediný vlastník Zentry a parcely i domy prodal a společnost zrušil. Švestka, kterému Barková svůj poloviční podíl prodala, uvádí, že ho bývalý poradce Davida Ratha a jeden z obviněných v kauze třísetmilionového daňového úniku Bušina okradl o 15 milionů.

Ústně se prý dohodli
Bušina u soudu řekl, že byl kromě krátkého období vždy jediným a stoprocentním vlastníkem Zentry. Domy prý od žen odkoupil za své peníze, podle výpovědi na policejním oddělení se jednalo o zhruba 12 milionů korun.

"S Barkovou jsem se dohodl, že se zachová původní projekt," prohlásil bývalý Rathův poradce. To podle něj znamenalo, že se v budovách vystavějí luxusní byty a podnikatelka pro ně sežene kupce. Ústně se prý dohodli, že za to Barková dostane 50 procent ze zisku.

Trestní oznámení policie odložila
Bušina se podle svých slov přestal s expremiérovou známou shodovat zhruba v polovině roku 2006. Barková po něm prý začala požadovat, aby firmu prodal.

Když posléze na počátku loňského roku hledal pro Zentru kupce, žádného nenašel. Uvedl, že se proto nakonec rozhodl odprodat majetek společnosti - tedy nemovitosti.

Kvůli případu podal Švestka na Bušinu trestní oznámení. Policie však před nedávnem dospěla k závěru, že bývalý hejtmanův poradce trestný čin nespáchal, a případ odložila.

Barková je v dvouleté podmínce, Bušina je obviněný z podvodů
Barková koupila nemovitosti v Praze 9 za pět milionů korun. Zároveň ručila za šestimilionový za úvěr, který si vzala na nákup domu firma Grossové. Od záměru vybudovat spolu luxusní komplex ustoupily obě ženy po vzniku vládní krize, kterou odstartovala podezření ohledně koupě bytu Grossových. Loni v září byla podnikatelka pravomocně odsouzena za pojistný podvod týkající se jejích nemovitostí v jihočeských Buzicích. Dostala dvouletý podmíněný trest.

Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi v červnu obviněn z daňových úniků. Skupina podle státního zastupitelství způsobila škodu ve výši nejméně 300 milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Podle médií kriminalisté v souvislosti s případem prověřují i úředníka středočeského finančního ředitelství Jaromíra Svobodu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!