Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. června 2014 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl jsem Nagyové oblíbenec, měl jsem s ní trpělivost, líčí šéf ČEZ Beneš

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéf ČEZ Daniel Beneš se vůbec poprvé vyjádřil k podezření, že se snažil ovlivňovat obsazování důležitých policejních postů a k blízkému vztahu k tehdejší šéfce kabinetu Janě Nagyové. Trafiky pro poslance ODS s ním prý konzultovala proto, že "s ní měl asi největší trpělivost".

Benešovo jméno opakovaně zachytily odposlechy v kauze Nagyová. Lobbista Roman Janoušek o něm ve své kanceláři mluvil jako o spojce na carevnu, jak se šéfce Nečasova kabinetu přezdívalo. Měl mu pomoct protlačit kandidáta na post šéfa protikorupční policie.

ČTĚTE TAKÉ:


"Já ti to jméno donesu a bude splňovat všechny procesní parametry a za druhé bude normálně loajální a tak dále. Tak ho představíš tam, a když to bude splňovat, tak jsem pro to, abychom ho dali přes Dana Beneše za Naďou, tam to funguje velmi dobře," zachytily mikrofony hlas Janouškovy návštěvy.

Beneš s Nagyovou (dnes Nečasovou) řešil i případ rebelů v ODS. "Pro toho funkce v NKÚ, pro toho ve VZP," říkal ji podle policie. Rebelové nicméně dostali místa v jiných státních firmách. Šéfce kabinetu Beneš radil, protože ji považoval za člověka pověřeného svým nadřízeným, premiérem Petrem Nečasem. "Byl to právě předseda vlády, kdo mě s Janou Nagyovou seznámil. Přes ni jsem mu doručoval podklady k energetice nebo jiným záležitostem ČEZ," vysvětlil Beneš týdeníku Respekt.

Nagyová k němu prý chovala náklonnost, proto s ním konzultovala, jak usměrnit odbojné poslance, kteří odmítali podpořit daňový balíček. "Jana Nagyová mi prostě volala a ptala se mě na to. Byl jsem její oblíbenec, protože jsem s ní měl asi největší trpělivost,“ popsal šéf ČEZ.

Benešovo jméno zmiňuje i státní zástupce Rostislav Bajger v dokumentu shrnujícím policejní poznatky ke kauze Nagyová. Začátkem října 2012 šéf ČEZ Nagyové volal kvůli obsazení postu Útvaru zvláštních činností policie. Šéfce kabinetu líčil, že tato pozice je "důležitější než někteří ministři". Útvar se mimo jiné zabývá odposloucháváním telefonů a sledováním osob.

Šéf polostátního energetického gigantu Nagyové doporučil Stanislava Hájka, dosavadního náměstka končícího ředitele útvaru Tomáše Almera. Ten podle detektivů ale představoval bezpečnostní riziko, protože se stýkal s lobbistou Ivo Rittigem, policejní inspekce ho také podezírala z vynášení citlivých informací.

Daniel Beneš - v bílém tričku se slunečními brýlemi na hlavě - v rozhovoru s...

Daniel Beneš - v bílém tričku se slunečními brýlemi na hlavě - v rozhovoru s...

"Stanislava Hájka znám asi osm nebo devět let, vyměňujeme si třeba názory na politiku a prostě ho považuji za slušného člověka. Proto jsem Janě Nagyové skutečně jeho životopis dal a vážně na tom nevidím nic špatného,“ obhajoval se Beneš. Narozdíl od policistů si myslí, že Hájek by byl zárukou, že klíčový útvar nebude zneužíván. "Čistě teoreticky je tato pozice zneužitelná, ale víc se o tom nechci bavit,“ mínil manažer.

O další Benešově lince směrem k Rittigovi informoval server Lidovky.cz nedávno. V roce 2009 oba muži ještě ve společnosti tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana odletěli soukromým tryskáčem na Davis Cup do chorvatské Poreče. ČEZ tehdy začal ve velkém investovat do solárních elektráren a mimo jiné se schylovalo k miliardovému odkupu obřího projektu Amun.Re v severočeské Ralsku, za nímž podle řady indicií mohl stát právě Rittig.  (DALŠÍ FOTOGRAFIE Z VIP VÝLETU NAJDETE ZDE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.