Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý poslanec Kořistka zvažuje vstup do Paroubkovy strany

Česko

  15:00aktualizováno  15:31
PRAHA - Nová strana exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka shání posily. A vyjednává i s lidmi, kteří už vrcholnou politiku opustili. Jedním z nich je bývalý poslanec Zdeněk Kořistka (US-DEU).

Zdeněk Kořistka (snímek z roku 2004) foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Kořistka v srpnu 2004 prohlásil, že lidé spojení s ODS - lobbisté Marek Dalík a Jan Večerek mu nabízeli deset milionů korun a funkci velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří tehdejší vládu sociálního demokrata Stanislava Grosse.

ČTĚTE TAKÉ:

Kořistka přiznal, že s Jiřím Paroubkem a jeho stranou Národní socialisté - Levice 21. století vyjednává. "Nechci to komentovat, zatím se teprve rozhoduji. Ale sleduji to a je mi to sympatické. Sehrává v tom roli i to, co se v současné politice děje. Boj s korupcí jsou jen populistická slova a chybí tu silná osobnost. Pana Paroubka za takovou osobnost považuji," potvrdil informace Lidových novin Kořistka.

Vzniká nová strana

Paroubek z ČSSD vystoupil před týdnem. Jeho Národní socialisté se spojili s několika členy České strany národně socialistické. Dnes jednají s odborníky o jednotlivých tématech, které chce strana prosazovat. Paroubek již potvrdil, že strana má ambice uspět v krajských volbách v roce 2012.

Jednání připustili i Národní socialisté. "Zdeněk Kořistka si prošel anabází člověka, který měl odvahu s korupcí bojovat. Dáváme veřejnosti jasný signál, že si takových lidí vážíme," řekl LN mluvčí Paroubkovy strany Tomáš Sazima.

Kauza Kořistka hýbala politikou několik měsíců. Dalík s Večerkem pokus o uplácení odmítali a Kořistkovo obvinění označovali za "výplod chorého mozku". Přestože oba lobbisty policie v září 2004 obvinila, v roce 2006 případ odložila tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

ODS spor nejprve vyhrála u pražského městského soudu. Vrchní soud v Olomouci ale k případu zaujal jiný postoj a rozhodl v Kořistkův prospěch. Soudy věc dosud neuzavřely, ale pozici ODS oslabilo i rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v souvisejícím případu rozhodl, že se Kořistka údajným úplatkářům omlouvat nemusí. "Jde o starou kauzu, která se netýká dnešní ODS. Proto nevidíme důvod, proč v ní dále pokračovat," uvedl mluvčí strany Tomáš Bartovský. ODS také požadovala po Kořistkovi omluvu a deset milionů korun. Podle Bartovského strana žalobu před několika týdny stáhla.

Paroubek se mě tehdy zastal

Kořistka dnes tvrdí, že o návratu do politiky uvažuje i pro to, že odcházel poškozený a za dramatických okolností. "Jiří Paroubek byl tehdy jeden z mála, když jsem v té politice měl problémy, kdo se mě otevřeně zastal," řekl LN Kořistka.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat