Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
24. listopadu 2019 13:19, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nezískal pozici řadového místopředsedy strany

Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil gratuluje ke zvolení nové předsedkyni... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil gratuluje ke zvolení nové předsedkyni... | foto: ČTK

Praha  Bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nezískal pozici řadového místopředsedy strany. Místopředsednický post neobhájil v neděli na pražském sněmu ani Marek Ženíšek. Místopředsedy TOP 09 delegáti zvolili starostu Roztok u Prahy Jana Jakoba, předsedu karlovarské krajské organizace Lukáše Otyse, senátora Herberta Paveru a poslance a zastupitele Vlastimila Válka.

Europoslance Pospíšila a někdejšího poslance Ženíška delegáti nezvolili navzdory tomu, že oba kandidáty podpořila nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vyhověli jen jejímu přání, aby se místopředsedou stal i Pavera.

„Problémy rozhodně nevěštím,“ komentovala Pekarová Adamová před novináři volbu místopředsedů. Připomněla, že byla tajná a demokratická. „Měli jsme natolik silné kandidáty, že mé doporučení nebylo vyslyšeno,“ konstatovala v souvislosti s Pospíšilem a Ženíškem. TOP 09 odjíždí ze sněmu podle nové předsedkyně sjednocena.

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na volebním sněmu strany
Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na volebním sněmu strany,...

Pavera obdržel 153 ze 177 hlasů, Jakob 118 hlasů, Válek 108 hlasů a Otys 106. Pospíšilovi dalo hlas 97 delegátů a Ženíškovi 64.

Pavera před volbou uvedl, že straně nabízí své zkušenosti z Parlamentu, ze školství a především ze svého působení v samosprávě. Malým městům a obcím chce dokázat, že TOP 09 myslí i na jejich problémy - například na rozvoj služeb na venkově nebo na ochranu půdy proti erozi.

Jakob hodlá voličům nabídnout čitelnou TOP 09 a prezentovat témata strany navenek jednodušeji a moderněji. Jakožto starosta Roztok se chce také zaměřit na komunikaci s komunálními politiky. Válek plánuje cílit na mladé voliče z řad vysokoškolských studentů a podporovat vědu a výzkum. Otys prohlásil, že bude hájit do posledního dechu práva malých a středních podnikatelů.

V pozicích místopředsedů vedle Ženíška skončili Michal Kučera a Jan Vitula, kteří se o tato místa neucházeli. Senátor Tomáš Czernin se posunul z postu řadového místopředsedy na prvního místopředsedu.

Zcela se obměnila pětice členů předsednictva TOP 09. Nově zamířili do užšího vedení strany například starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a někdejší náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. Sněm volil také členy výkonného výboru TOP 09, tedy širšího stranického vedení. 

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.