3. dubna 2015 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý šéf Homolky Dbalý je na svobodě. Kauci za něj zaplatila sestra

Vladimír Dbalý u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění z vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý u soudu, který rozhodoval o jeho propuštění z vazby. | foto: Ondřej Golis, Lidovky.cz

PRAHA  Obviněný exředitel Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý je na svobodě. Během pátku složil kauci 500 tisíc korun. Ve vazbě byl od loňského června. „Klienta propustili v 17 hodin, je doma s rodinou,“ řekla serveru Lidovky.cz advokátka Katarína Kožiak Oboňová. Kauci zaplatila Dbalého sestra.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že Dbalý složil peněžitou záruku, odevzdal pas, bude pod dohledem probačního úředníka a slíbil, že nevycestuje. Slíbil také, že se nebude vyhýbat trestnímu stíhání.

Kauci musela složit sestra, protože Dbalému úřady zajistily veškerý majetek. Manželka Dbalého Stanislava však loni toto rozhodnutí porušila, když na poslední chvíli vybrala z rodinného konta 750 000 korun. Na konci října 2014 ji za to soud pro Prahu 5 uložil tříletou podmínku.

Podle informací serveru Lidovky.cz Dbalému viněnému z manipulování se zakázkami nedávno odpadl důvod koluzní vazby, zbývala pouze útěková. Poslat za mříže chtějí naopak žalobci bývalou hlavní účetní Nemocnice Na Homolce, nově obviněnou Emilii Bialešovou. Mohla by podle nich ovlivňovat svědky. 

Dbalý podle Oboňové za propuštění z vazby nabídl peněžitou záruku, písemný slib a záruku třetí osoby za chování obviněného.

Bývalý šéf elitního špitálu čelí společně s dalšími šesti lidmi obžalobě kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Ve středu ho kriminalisté obvinili kvůli smlouvám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.

Společně s ním a Bialešovou jsou stíhání také advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadci ředitele nemocnice Zdeňek Čáp a Josef Kantůrek a Roman Žďárek, přední odborník na medicínské právo a bývalý externí právník nemocnice.

Kriminalisté jsou přesvědčeni o tom, že tito lidé svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Kauza Homolka

25. června 2014 - Protikorupční policie zasahovala na několika místech v Česku kvůli Nemocnici Na Homolce. Policie zadržela a obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce. Údajně postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci. Nemocnici tak prý způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. (Více čtěte zde.)
Obviněni byli bývalý generální ředitel nemocnice Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný. Podle médií dalšími obviněnými jsou zaměstnanec dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil a další zástupce firmy Pavel Kocourek, bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví. Policie večer zadržené krom Dbalého propustila.

27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.(Více čtěte zde.)

21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze zakázky na digitalizaci chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva - Josef Veselý a Tomáš Kadlec. Podle médií údajně převáděli peníze ze zakázky na další účty.

31. července 2014 - Soud zamítl Dbalého stížnost proti vazbě.(Více čtěte zde.)

2. srpna 2014 - Podle serveru Lidovky.cz čelí Dbalý a Toběrný dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Údajně si řekli o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun.

4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že Dbalý a Toběrný podle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.

26. srpna 2014 - Česká televize uvedla, že ve vazbě skončil další obviněný v kauze chorobopisů, a to bývalý šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil. Údajně fyzicky napadl jednoho ze svědků.(Více čtěte zde.)

15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.

14. října 2014 - Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě; ústavní soudci rozhodli, že je zjevně neopodstatněná.

26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem na dobu tří let za výběr 700.000 korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185.000 eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru prý Dbalému také pomáhala manželka. (Více čtěte zde.)

15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví pro poslance, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v Nemocnici Na Homolce, nemocnice nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné. (Více čtěte zde.)

21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie manipulováním zakázek způsobili škodu téměř 62 milionů korun, napsaly Lidové noviny (LN).

24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.

1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili Nemocnici Na Homolce o víc než 50 milionů korun. Žalobce Zdeněk Matula uvedl, že se to týká veřejných zakázek nemocnice, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý. (Více čtěte zde.)

3. dubna 2015 - Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové složil peněžitou záruku, odevzdal pas, bude pod dohledem probačního úředníka a slíbil, že nevycestuje.

Soud naopak na návrh státního zástupce poslal do vazby bývalou hlavní účetní nemocnice Bialešovou, uvedla Česká televize. (Více čtěte zde.)


Lidovky.cz, ČTK, ogoOndřej Golis