3. dubna 2015 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslední obviněný kvůli Homolce: expert na medicínské právo

Posledním ze šestice obviněné kvůli smlouvám s Nemocnicí Na Homolce je Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posledním ze šestice obviněné kvůli smlouvám s Nemocnicí Na Homolce je Roman... | foto:  www.medicalaw.cz

PRAHA Posledním ze šestice obviněné kvůli smlouvám s Nemocnicí Na Homolce je Roman Žďárek, přední odborník na medicínské právo a bývalý externí právník nemocnice z éry Vladimíra Dbalého. Kromě Žďárka a Dbalého viní kriminalisté účetní Emilii Bialešovou, advokáta kanceláře MSB Legal Davida Michala, exporadce ředitele nemocnice Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka.

Žďárek serveru Lidovky.cz své stíhání potvrdil, odmítl ho však komentovat. „Co mám na to říct? Budu podávat stížnost,“ řekl pouze serveru Lidovky.cz. Nemocnici Na Homolce poskytoval od roku 2003 na externí smlouvu právní služby. „Nejsem si vědom, že bych se dopustil něčeho nezákonného,“ tvrdí Žďárek, který v­současnosti působí jako advokát a je členem Společnosti medicínského práva.

Policisté šestici obvinili ve středu kvůli zakázkám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby. „Tímto jednáním vznikla podle policejního orgánu Nemocnici Na Homolce škoda v celkové výši přes 50 ­milionů korun a mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním uvedených zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující deset milionů korun,“ informoval dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Policie skupinu stíhá mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. Bialešové hrozí až desetileté vězení, ostatním až osmi, případně šestileté tresty.

Dbalý, jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí jsou již obžalováni kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Nové stíhání nicméně s předchozími skutky nesouvisí.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz