29. června 2017 10:17, aktualizováno  11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý šéf Škody Auto Kulhánek oznámil kandidaturu na prezidenta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 74Diskuse
Byznysmen Vratislav Kulhánek, fotografováno pro časopis Téma, 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byznysmen Vratislav Kulhánek, fotografováno pro časopis Téma, 2016. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek dnes oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance, která mu pomůže sehnat 50.000 podpisů pro nominační petici a bude Kulhánkovu kandidaturu podporovat také finančně.

Předseda ODA Pavel Sehnal označil Kulhánka za „chlapa, který řídil fabriku, má manažerskou zkušenost a lidskou důstojnost, kterou politika potřebuje“.

„Podle toho, co slyším, tak by šance měly být velké,“ řekl k vyhlídkám na své zvolení třiasedmdesátiletý Kulhánek. Zařadil se mezi čtveřici kandidátů, z nichž by si lidé měli vybrat nejpřijatelnějšího jako příští hlavu státu. Kromě stávajícího prezidenta Miloše Zemana jmenoval textaře Michala Horáčka a bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, kterého by volil, pokud by sám nekandidoval.

Kulhánek by jako prezident chtěl dbát na dodržování ústavy, prezidentskému úřadu vrátit vážnost a důstojnost, připomenout Čechům, že mají být na co hrdi, a pomoci dostat děti od počítačů ke sportu. Kulhánek byl mimo jiné šéfem Českého svazu ledního hokeje a působil v Českém olympijském výboru, hrál závodně volejbal a běhal maraton.

Kulhánek nyní působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa a ve vědecké radě Vysoké školy ekonomické v Praze. Dříve vedl Sdružení automobilového průmyslu, byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Od roku 2002 je navíc členem světového výkonného výboru Mezinárodní obchodní komory.

Kdo je nový kandidát?

Datum a místo narození: 20. listopadu 1943, Plzeň Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE, 1966); studium na European Business School v Praze (1992).

Kariéra: působil v různých funkcích v oboru financí a ekonomiky ve stavebních firmách (1967 až 1981); v roce 1981 nastoupil do společnosti Motor Jikov, kde se vypracoval až na předsedu představenstva (do roku 1992); ředitel společnosti Robert Bosch (1992 až 1997); předseda představenstva Škody Auto (1997 až 2004); předseda dozorčí rady Škody Auto (2004 až 2007); předseda správní rady společnosti AAA Auto Group (2007 až 2013); jednatel ve vlastní poradenské firmě Industrial Advisors (od roku 2005); v roce 2013 se stal členem manažerského týmu ve společnosti Tatra Trucks.

Rodina: rozvedený, dvě dcery Ostatní: - Kandidaturu na prezidenta mu nabídl předseda nedávno obnovené Občanské demokratické aliance (ODA) Pavel Sehnal. Známou politickou značku z 90. let tento miliardář zaregistroval loni v září. ODA sídlí na adrese Sehnalovy skupiny SPGroup. Činnost ODA oficiálně zahájila letos v lednu, na původní stranu chce navazovat pravicovým programem zaměřeným na podnikatele.

- Lidové noviny minulý týden uvedly, že Sehnal by jako ideálního kandidáta do hradního klání vyslal právě Kulhánka. Ten již s myšlenkou zkusit politiku koketoval před pěti lety. Senátní kandidaturu, kterou mu tehdy navrhl lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale Kulhánek odmítl.

- Podle Lidových novin se Kulhánek se Sehnalem zná ještě z doby, kdy působil ve škodovce. Reprezentace Škody Auto sídlí na pražském nábřeží ve stejném domě jako SPGroup.

- Desetileté působení tohoto manažera v čele Škody Auto (součást Volkswagen Group) je považováno za úspěšné. Vzrostl prodej vozů, zvýšily se tržby i export. Automobilka uvedla na trh nové modelové řady Fabia, Superb a druhou generaci modelu Octavia, posléze přišly i modely Roomster a druhou generaci Fabie.

- Kulhánek v období 1994 až 1997 působil jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu ČR, v letech 1997 až 2007 toto sdružení vedl a byl i viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

- V období 2004 až 2008 vedl Český svaz ledního hokeje, působil také ve výkonném výboru Českého olympijského výboru.

- V současnosti Kulhánek působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa, v minulosti zasedal ve správních radách Univerzity Karlovy, Technické univerzity Liberec a vědecké rady VŠE.

- V roce 2004 městský soud v Praze rozhodl, že Kulhánek nebyl agentem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho jméno se tak musí odstranit z oficiálních seznamů spolupracovníků.

- Kulhánek byl v roce 1998 vyhlášen manažerem roku a mimo jiné je i držitelem Ceny česko-německého porozumění pro rok 2000.

- Mezi své záliby řadí sport, má rád volejbal, tenis, běh a zejména jízdu závodními automobily.

ČTK
  • 74Diskuse

Najdete na Lidovky.cz